Maslačak na Stolu: Zdravlje iz Prirode u Svakom Zalogaju

Salata od maslačka: koristi i zdravlje

Salata od maslačka je proljetna poslastica i svakako bi trebala biti dio svakog jelovnika. Osvježava umorno tijelo, jača organizam i štiti ga od raznih bolesti. Još od davnina, listovi ove biljke su visoko cijenjeni kao zdrava i okrepljujuća hrana.

U Hercegovini, salata od mladih listova i tanko narezanih korijena maslačka davala se osobama sa slabim vidom. Čist sok koristio se za detoksikaciju organizma i poboljšanje krvne slike.Salata od maslačka bila je prisutna kako na trpezama najizbirljivijih, tako i siromašnijih slojeva društva. Popularna je i danas, osobito u francuskoj kuhinji, gdje zauzima zasluženo mjesto. Kod nas se polako vraća na stolove, iako je bila prisutna stoljećima unazad.U ovom tekstu predstavit ćemo nekoliko prijedloga kako napraviti ukusnu salatu od maslačka. Recepti su odlični, ostanite s nama…

Maslačak – dragocjeni dar prirode

Ova skromna i svuda prisutna biljka često prolazi nezapaženo. Njen cvijet predivne žute boje cvjeta rano u proljeće, oduševljavajući mnoge svojim izgledom. A njen korijen i listovi, od kojih se priprema proljetna salata, posjeduju izuzetna ljekovita svojstva.

Ova izdržljiva biljka svakog jutra u šest sati otvara svoj cvijet, nudeći uslugu insektima do podneva. Od tada samo brine o zatvaranju i ponovnom otvaranju cvijeta idućeg dana. Kada su vremenski uvjeti nepovoljni, ona se uopće ne otvara.Jedna glava maslačka sadrži preko 12 tisuća sjemenki. Svaka ima sićušnu padobransku konstrukciju koja ih nosi na najudaljenija mjesta. Ko bi rekao da običan žuti cvijet može biti tako sofisticiran? Priroda je pravo čudo.

Iako maslačak naizgled djeluje nježno, u biljnom svijetu baš i nije tako. Kad se prva glavica pojavi na zelenoj površini, uskoro cijelo područje preplavi žuta boja. On je pravi “osvajač”, ostaje na mjestu unatoč nepovoljnoj klimi i gazenju.U našoj interpretaciji, “mali žuti” ima vrlo nezgodan karakter.Latinski naziv maslačka je Taraxacum officinale, dok ga u Europi zovu lavlji zub, a kod Rusa je poznat kao oduvančik. Kod nas se naziva i gorko zelje, kravlje cvijeće, konjska žućenica, žutenica.

Ljekovitost i sastav listova maslačka

Iako se maslačak često smatra korovom, on ima značajna ljekovita svojstva. To je višegodišnja biljka s mesnatim korijenom. Sadrži dragocjeni mliječni sok, koji nije otrovan kako neki vjeruju.Cvjetna stabljika je okrugla i nosi žutu cvjetnu glavicu, koja se noću zatvara. Nakon toga dolazi do pojave sjemena, koje vjetar raznosi.

Prizemni listovi leže uz tlo i čine rozetu, kasnije se uspravljaju. Oblik im je promjenjiv, od glatkih do nazubljenih ivica. List maslačka je izuzetno ljekovit, bogat vitaminom C i željezom (čak do 3 posto). Sadrži više željeza nego špinat.Listevi obiluju karotinoidima, vitaminima A i B kompleksa, stearinima, inulinima, holinom, organskim kiselinama. Sadrže velike količine minerala, posebno kalija i kalcija.Zbog aktivnih supstanci, list ima gorak okus. Ako želite zdravu proljetnu salatu, potopite ih u vodu preko noći kako biste ublažili gorčinu i dobili ukusniji prilog.

Stanište i uzgoj maslačka

Često se viđa na travnatim površinama u vrtovima i drugim terenima. Cvjeta početkom travnja i u svibnju, a ponegdje i u jesen.Ljekoviti dijelovi biljke su korijen, cvjetovi i blagotvorni listovi za pripremu salata.Berba uključuje cijelu biljku s korijenjem, najbolje u proljeće kada je najsočnija, a listovi prije cvjetanja.

Maslačak kao lijek za mnoge zdravstvene tegobe

U službenoj uporabi biljke koriste se cvjetovi i korijen, iz kojeg se dobiva poznati ekstrakt. Njegova popularnost među fitoterapeutima je velika.Korijen maslačka koristi se u službenoj medicini za izradu lijekova. Bere se obvezno u proljeće.Studije su pokazale da maslačak može djelovati i protiv raka. Istraživanje u Kanadi ukazalo je da korijen uništava stanice leukemije, a ne utječe na zdrave stanice.U narodnoj medicini koriste se žuti cvjetovi, bogati ljekovitim svojstvima. Usprkos njegovoj brojnosti, maslačak je često zanemaren kao koristan resurs.

Jednostavno poboljšanje metaboličkih procesa već pokazuje vrijednost ove biljke. Salata od maslačka čisti krv i preventivno djeluje. Korijen se koristi i za liječenje ozbiljnih bolesti.Maslačak je koristan kod gihta, reumatizma, skrofuloze, kožnih ekcema, osipa, otoka i čireva. Također blagotvorno djeluje na krvne bolesti, pretilost, nedostatak apetita i lijena crijeva. Olakšava rad jetre i žuči, eliminira vodu u želucu i prsima.Korijen maslačka preporučuje se kod dijabetesa. Pomaže otapanju, osvježava, čisti, otvara, izlučuje znoj i jača tijelo.Utječe na sve izlučivanje (posebno žuči), uklanja zastoje i nakupljanje sluzi. Bezbolno potiče izlučivanje mokraće, uklanjajući toksine koji umaraju tijelo.

Recept za salatu od maslačka

Za početak, evo osnovnog recepta. Vodite računa gdje su listovi ubrani. Najbolje ih je brati na ekološki čistim područjima, dalje od prometnica. Kada ih uberete, potopite ih u vodu preko noći kako biste smanjili gorčinu.

Priprema salate:

Ubrane listove još jednom operite pod jakim mlazom vode. Dodajte malo maslinovog ulja, limunovog soka i začinite morskom soli. Po želji, dodajte jestive cvjetove jaglaca, dostupne u ovo doba. Sve dobro izmiješajte i salata je spremna.

Dodatni savjet: Ako želite profinjeniji okus, umjesto morske, koristite himalajsku sol za blažu notu.Salata od maslačka pripremljena na ovaj način uklonit će proljetni umor. Osvježit će vas, razveseliti i oporaviti tijelo.Popularnost maslačka salate u Francuskoj pokazuje činjenica da se uzgajaju posebne sorte s puno više listova.

Maslačak za mršavljenje i eliminišući celulit

Maslačak se dugo koristi kao hrana i lijek. Njegov sušeni korijen koristi se za čajeve. Izvrstan je diuretik. Studija iz 2009. godine naglašava da ekstrakt korijena povećava proizvodnju urina pet sati nakon konzumacije.Također pomaže eliminirati višak vode iz tijela. Smanjuje apetit, posebno za slatkim, te potiče smanjenje masnoća i lošeg kolesterola.Niskokalorična salata idealna je za mršavljenje. Čaj od suhih listova biljke također pomaže u tu svrhu.

Recept za uklanjanje celulita

Za uklanjanje narančine kore s bedara i zadnjice učinite sljedeće:

Operite listove maslačka i kombinirajte ih s zelenom salatom i drugim zelenim lisnatim povrćem. Začinite maslinovim uljem i jabučnim octom, ili sokom od pola iscijeđenog limuna.Ovako pripremljena salata potiče smanjenje celulita na nogama i bedrima. Recept je jednostavan i vrlo ukusan. Ne postoji bolji način za “veliko proljetno spremanje” organizma.

Da li ste čuli za kafu od maslačka?

Priprema se od osušenog korijena biljke. Prvo se prepeče pa samelje. Prah koristite kao zamjenu za kafu.Kombinacija maslačkove salate s krompiromU svjetskoj kuhinji maslačak je našao mnoštvo primjena. Ovdje predstavljamo recept za salatu s krompirom.

 

Potrebno:

  • 4 šake mladih, očišćenih listova maslačka,
  • kilogram domaćeg krompira,
  • 1 do 2 čena bijelog luka,
  • maslinovo ulje,
  • jabučni ocat,
  • himalajska sol (ili morska kao zamjena).

Priprema salate:

Najprije skuhajte krompir u kori i gulite dok je još vruć. Izrežite na kocke i stavite u posudu sa svježim listovima maslačka. Dodajte nasjeckani luk, kakštetu) maslinovo ulje i himalajsku sol. Dobro promiješajte.Salata od listova maslačka i krompira može se poslužiti topla ili hladna. Sačinite da bude dovoljno kao zaseban obrok. Ako želite “nešto konkretnije”, dodajte tvrdo kuhana jaja.

Dodatne napomene i savjeti

Maslačak je izvanredno sredstvo za obnovu organizma. Olakšava probavne smetnje, smiruje upalu žuči i poboljšava izlučivanje urina. No, nemojte pretjerivati s konzumacijom, pogotovo s čajem koji je djelotvoran kod oboljenja jetre.Ako listove niste potopili preko noći, gorčinu možete ublažiti držanjem 6-8 minuta u hladnoj vodi sa solju, a zatim ispirite i pripremajte salatu kao i obično.Salata od maslačka preporučljiva je tijekom trudnoće, poboljšava kvalitetu mlijeka. Preporučuje se od drugog mjeseca trudnoće, a osobito u zadnjem tromjesečju kako bi spriječila zadržavanje vode i pospješila probavu.

Visited 49 times, 1 visit(s) today