Korijander trenutno u Srbiji uživa veliku popularnost zahvaljujući kulinarskim emisijama u kojima se često koristi. Malo ljudi zna da je ovaj začin i izuzetno lekovit i da se od semenki korijandera spravlja veoma ukusan i koristan čaj.
Poreklom je sa Mediterana. Pronađen je još u grobnicama egipatskih faraona iz 21. dinastije. Egipćani su pravili tajni ljubavni napitak od smrvljenih semenki korijandera pomešanih sa belim lukom i vinom, koji je stimulisao seksualnu želju. Izgleda da su Egipćane uzbuđivale malo drugačije stvari i neočekivani mirisi. Drevni junaci iz Homerovog vremena veoma su ga dobro poznavali. Zahvaljujući Rimljanima dospeo je u sve delove Evrope, ali i Azije.
Kao i njegovi bliski rođaci morač, anis i kim, korijander je veoma efikasan biljni lek za sprečavanje nadimanja, otklanjanje gasova i grčeva iz digestivnog trakta i poboljšanje varenja. Latinsko i srpsko ime biljke potiče od grčke reči koris, stenica. Objašnjenje za ovo neobično ime prilično je jednostavno. Nezrele semenke korijandera zaudaraju na stenice. Vrlo neobičan miris listova ove biljke koja se obilno koristi u meskičkoj, indijskoj i tajlandskoj kuhinji mene podseća na mešavinu šampona i smrdibube. Zrelo seme korijandera ima sasvim drugačiji i meni mnogo prijatniji miris. Semenke sadrže oko 1% etarskog ulja koje je nosilac lekovitosti biljke. Sadrži linalol, borneol, pinen, limonen i geraniol. Etarsko ulje deluje protivupalno i pokazuje aktivnost u borbi protiv bakterija i gljivica, pa se zato ova biljka koristi u borbi protiv kandide (u kombinaciji sa žalfijom, vranilovkom i listom oraha) i loših bakterija koje napadaju digestivni trakt.
Linalol je oprobano biljno sredstvo protiv grčeva. Korijander se preporučuje i osobama koje pate od gastroenteritisa.
Ispitivanja koja su 1997. godine vršena u Indiji, pokazala su da korijander smanjuje nivo holesterola u krvi.
U Americi preprati od semena korijandera, posebno alkoholna tinktura, preporučuju se osobama koje su bile izložene delovanju teških metala.
Kada se upotrebljava spolja, tinktura ili rastvor etarskog ulja korijandera, efikasno smanjuje reumatični bol, posebno u kombinaciji sa crnim biberom i ljutom paprikom.
U Iranu ga koriste protiv nesanice i anksioznosti, a drevna indijska medicinska veština ajurveda preporučuje napitak od korijandera i njegovog rođaka iz porodice štitarica, kumina za čišćenje organizma, posebno urinarnih organa. Japanski naučnici otkrili su da korijander utiče na krvnu sliku i jača imuni sistem.
Čajna mešavina za dobro varenje, protiv nadimanja i gasova
Korijander seme (Coriandrum sativum) 50g
Nana (Mentha piperita) 50g
Morač (Foeniculum vulgare) 50g
Sve biljke pomešajte, pa punu supenu kašiku smeše prelijte sa 250ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji 20 minuta. Procedite i popijte pola sata posle jela.
Čajna mešavina protiv kandide u crevima
Korijander (Coriandrum sativum) 50g
Vranilovka (Origanum vulgare) 50g
List oraha (Juglans regia) 50g
Žalfija (Salvia officinalis) 50g
Sve biljke pomešajte, pa punu supenu kašiku smeše prelijte sa 250ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji 30 minuta. Procedite i popijte pola sata pre jela nezaslađeno. Dnevno se pije dve do tri šolje čaja. Iz ishrane bi trebalo izbaciti sve vrste šećera i kvasca (pivski i pekarski).
Tinktura korijandera
U avanu usitnite 50g semena korijandera i sipajte u čistu, staklenu teglu. Prelijte sa 400ml 70% alkohola, dobro promućkajte i ostavite da stoji dve nedelje uz češće mućkanje. Procedite kroz čistu gazu i sipajte u staklene bočice sa kapaljkom. Pije se tri puta na dan po 20 kapi sa malo vode ili mlakog čaja od korena maslačka.
Momčilo Antonijević
Be the first to comment