Skuplje nije uvijek bolje / Što znači ‘ekstra djevičansko’ i ostale oznake na etiketama maslinova ulja?

Ekstra djevičansko maslinovo ulje obično je zelenije boje od rafiniranog maslinovog ulja jer je manje obrađeno

Trgovine u svojoj ponudi imaju razne vrste maslinovog ulja, a na etiketama im može pisati: “nerafinirano”, “rafinirano”, “ekstra djevičansko”, “hladno prešano” itd. Po čemu se ta ulja razlikuju  otkrili su izvrši direktor Sjevernoameričke udruge za maslinovo ulje Joseph R. Profaci i poznata kuharica i edukatorica Olivia Roszkowski.

Ekstra djevičansko maslinovo ulje dobiva se mehaničkim prešanjem sirovih, nesušenih maslina. Da bi se označilo kao ekstra djevičansko, ne smije se koristiti toplina ili kemikalije tijekom procesa ekstrakcije ulja ili u bilo kojoj drugoj fazi prilikom punjenja boca.

Roszkowski je objasnila da je ekstra djevičansko maslinovo obično zelenije boje od rafiniranog maslinovog ulja jer je manje obrađeno pa zadržava više prirodne boje masline. No, neka kvalitetna ekstra djevičanska maslinova ulja blijedo su žuta.

Ekstra djevičansko maslinovo ulje obično ima intenzivan okus koji može biti voćni, biljni, papreni, travnati, citrusni i sl. Poznato je da ima visok sadržaj prirodnih antioksidansa i fenola te oleinske kiseline koja je zdrava za srce.

Što je obično maslinovo ulje?

Obično maslinovo ulje mješavina je djevičanskog i rafiniranog ulja. Obično se ekstrahira iz ploda masline bez upotrebe kemijskih otapala ili topline, ali se zatim rafinira.

“Kada je riječ o maslinovim uljima, ako na etiketi ne piše ‘djevičansko’, onda možete pretpostaviti da je to rafinirano maslinovo ulje”, rekao je Profaci.

Obično na prednjoj strani etikete ulja ne piše “rafinirano”, već to stoji na popisu sastojaka. Ako na etiketi vidite “lagano” ili “laganog okusa”, to također najvjerojatnije znači da u ruci držite bocu rafiniranog maslinovog ulja.

Ono je obično blažeg okusa i svjetlije boje od ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Također ima višu točku dimljenja, što ga čini prikladnijim za kuhanje na visokoj temperaturi, kao što je prženje u dubokom ulju, od djevičanskog maslinovog ulja.

“Iako je poznato da rafinirano maslinovo ulje ima puno oleinske kiseline koja je zdrava za srce, ono ima manje antioksidansa i fenola. Rafinirano maslinovo ulje obično je jeftinije i ima duži rok trajanja od ekstra djevičanskog maslinovog ulja”, otkrio je Profaci.

Kada koristiti ekstra djevičansko, a kada obično maslinovo ulje?

Roszkowski je rekla da je ekstra djevičansko maslinovo ulje odlično kada želite snažan okus masline. Možete ga, primjerice koristi kao dip, za umake poput humusa ili čak u desertima poput sladoleda ili kolača s maslinovim uljem.

Rafinirano maslinovo ulje moglo bi biti bolji izbor kada želite neutralan okus, primjerice kod marinada i pečenja povrća ili mesa. Roszkowski preporučuje korištenje rafiniranog maslinovog ulja ako ga namjeravate zagrijati na visokoj temperaturi, primjerice za prženje u dubokom ulju.

Točka dimljenja za ekstra djevičansko maslinovo ulje je 204 ℃, no jedno istraživanje pokazalo je da se ono može koristiti na čak i višim temperaturama, onima za pečenje i prženje.

Hoćete li koristiti ekstra djevičansko maslinovo ulje ili rafinirano maslinovo ulje, ovisi o tome što više volite ili što vam je pri ruci. Ekstra djevičansko maslinovo ulje obično je skuplje od rafiniranog maslinovog ulja, pa je za duboko prženje bolje koristiti rafinirano maslinovo ulje.

Također, koje ćete maslinovo ulje odabrati svodi se na važnost koju pridajete njegovim zdravstvenim prednostima. Iako je poznato da su sva maslinova ulja zdrava, Profaci je otkrio da ekstra djevičansko maslinovo ulje ima jasnu prednost.

Visited 5 times, 1 visit(s) today

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*