Mušmula, poznata i kao divlja kruškica, nosi latinski naziv Mespilus germanica i često se kalemi na krušku i dunju.Stablo mušmule može dostići visinu od preko 7 metara, a cvjetanje se obično odvija sredinom ili krajem aprila. Plodovi, koji su korisni za pripremu čajeva, marmelada i drugih delicija, beru se tokom jeseni, kada nastupe prvi mrazevi. Ako ste zainteresirani za medicinsku upotrebu mušmule u narodnoj medicini, ostanite s nama.
Kada se beru mušmule tokom godine
Ovo ukusno voće potječe iz jugozapadne Azije i prenijeto je u Europu. Poznato je da su drevni Asirci i Babilonci uživali u plodovima mušmule, a rimski pisac Plinije također je pisao o njoj kao o izvoru ukusnog soka.Sve do prije stotinjak godina, mušmula je bila važna različitim civilizacijama zbog svojih ljekovitih svojstava, ali s pojavom drugog voća i povrća, postala je zanemarena i pomalo zaboravljena.Najbolji period za branje plodova počinje krajem oktobra i traje do početka novembra, sve do niskih temperatura i jutarnjih mrazeva. Bez obzira na to planirate li praviti džem, liker, ili jesti mušmule svježe, suhi period godine najbolji je za berbu.Ako se plodovi beru dok su još tvrdi, potrebno ih je ostaviti nekoliko tjedana da omekšaju, jer tada postaju ukusniji i jednostavniji za pripremu. Ostali dijelovi biljke, poput cvijeta i lista, koriste se rijetko.Nakon berbe, plodove mušmule treba umotati u novine i ostaviti ih na hladnom mjestu, poput ostave ili frižidera.
Ljekovita svojstva mušmule i zdravstvene prednosti
Ova kruškica se u domaćinstvima često koristi za pravljenje marmelada, likera, rakije, i narodnih lijekova koji koriste za:
– poboljšanje vida,
– jačanje jetre i bubrega,
– ublažavanje bolova u leđima i koljenima,
– poboljšanje krvne slike,
– liječenje vrtoglavice, dijareje i infekcija usne šupljine,
– protiv impotencije.
Zbog svog adstringentnog djelovanja, nezreli plodovi mogu se koristiti za zaustavljanje krvarenja desni i sprečavanje afti.Također, mušmula potiče rad pljuvačnih žlijezda i želuca, te je stoga korisna za starije osobe.Mušmula se preporučuje zbog visokog sadržaja minerala, kao što su kalcij, fosfor, natrij, te vitamine B. Osim što se koristi za liječenje impotencije kod muškaraca, korisna je i u menopauzi kod žena za poboljšanje krvne slike.Nutricionisti preporučuju mušmulu zbog njene niske kalorijske vrijednosti (samo 30 kcal na 100 grama),te je korisno uključiti je u ishranu. Njeno konzumiranje neće povećati tjelesnu težinu, ali će osigurati vitamine i minerale potrebne tijelu.
Kako se jede mušmula?
Najlakši način da jedete divlju kruškicu je da operete plod, presiječete ga na pola, i kašikom izvadite središnji dio sa sjemenkama, koje se ne konzumiraju. U posljednje vrijeme, mušmula se više uzgaja s obzirom na to da ne zahtijeva posebnu njegu kao gnojivo i zalivanje.Za gurmane, mušmula se preporučuje u kombinaciji s cimetom, limunom, suhim grožđem, maslacem ili slatkom pavlakom. Iz iskustava mnogih, ovo su odlične kombinacije, te je preporuka da ih isprobate.
Kako se pravi marmelada od mušmule
Priprema ove poslastice je jednostavna. Potrebni sastojci su:
– 2 kilograma mušmula,
– 1 kilogram šećera,
– Ekstrakt vanile ili ruma.
Sastojke pripremite na sljedeći način:
Ogulite 2 kg mušmula, koje su prethodno oprane. Stavite ih u veliki lonac, zajedno s košpicama, i dodajte 1 kilogram šećera uz 3 dl vode. Pustite to da se kuha.
Kada je skuhano, dodajte 10 kapi vanilin ekstrakta ili ruma. Propasirajte smjesu kroz sito. Taj korak je možda zahtjevan, ali daje najbolje rezultate. Vruć marmeladu pakirajte u staklene tegle i dobro ih oprane prije toga.Zatvorite tegle, ostavite da se ohlade, i marmelada od mušmule je spremna za korištenje. Uživajte!Još jedan jednostavan recept koji želimo podijeliti je mušmula s karanfilićem; plodove je potrebno pržiti na maslacu uz dodatak karanfilića. Ova poslastica posebno je popularna zimi.
Pripremajte čaj od mušmule za hladne dane
Priprema je gotovo identična kao i za svaki drugi čaj. Usitnjene svježe mušmule za čaj možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane.Jednu supenu kašiku mušmula stavite u čašu i prelijte s 2 dl kipuće vode. Poklopite i ostavite da odstoji sat vremena. Zatim procijedite u drugu čašu i čaj je spreman za piće. Preporučena količina je dvije šolje na dan, dok se usna šupljina može ispirati većim brojem puta dnevno.Ne pretjerujte s dnevnom dozom mušmula jer se teško vare, što može izazvati dijareju.
Kako napraviti liker od mušmula
Za liker su potrebni sljedeći sastojci:
– 500 grama zrelih mušmula,
– 2,5 dl vode,
– 250 grama smeđeg šećera ili 20 grama meda,
– 1 litar vinjaka.
Prvo operite plodove, odrežite im peteljke i stavite ih u staklenu teglu. Kuhajte 2,5 dl vode sa 250 grama smeđeg šećera ili meda, a zatim tom smjesom prelijte mušmule u tegli. Dodajte vinjak i sve dobro promiješajte.Zatvorite teglu i ostavite je na toplom mjestu 15 dana, povremeno protresajući. Nakon 15 dana, procijedite tečnost i raspodijelite je u staklene boce, koje čuvajte na hladnom mjestu.Nadamo se da ste sada upoznati s korisnostima mušmule kao lijeka za poboljšanje vida, funkcije bubrega i jetre, te krvne slike. Koji god recept da odlučite isprobati, nećete pogriješiti, već ćete doprinjeti svom zdravlju, kao i zdravlju vaših ukućana.