Početak jeseni predstavlja izuzetnu podlogu za razvoj gripa i prehlade, koji, ako se ne tretiraju, mogu dovesti do različitih komplikacija. Jedna od njih je akutni bronhitis, koji najčešće prati prehladu, ali ga mogu izazvati i bakterijske infekcije nosa, grla ili dušnika.Da biste spriječili ovu neprijatnu bolest, obavezno ostavite cigarete i konzumirajte više hrane bogate vitaminom C i masnim kiselinama. Istovremeno, izbjegavajte masnu i industrijski prerađenu hranu.U nastavku članka saznajte kako se vrši liječenje bronhitisa na prirodan način – uz zdravu ishranu i pripravke od ljekovitog bilja.
Koji su simptomi bronhitisa kod odraslih
To je upala sluznice disajnih puteva, kroz koju zrak dolazi do pluća.
Prvi simptomi akutnog bronhitisa su:
- Uporan kašalj, isprva suv i nadražujući.
- Kasnije kašljanje praćeno sekretom, kao i “sviranjem” u grudima.
- Osjećaj gušenja,
- Intenzivan pritisak u predjelu bronhija i pluća,
- Bronhitis često prati i blago povišena temperatura.
Akutni bronhitis kod odraslih karakteriše i ispljuvak bledo-žućkaste boje. Temperatura rijetko prelazi 38 stepeni C. Osoba se osjeća iscrpljeno, osim kašlja i kihanja, javlja se i drhtavica, bolovi u leđima, grčevi u mišićima i slični simptomi.Ovo su gotovo sigurni znakovi oboljenja poznatog kao akutni bronhitis, koji uz odmor, dosta tečnosti, pravilnu ishranu i lijekove što razmekšavaju sekret i podstiču iskašljavanje, obično prolazi za nekoliko dana, ne ostavljajući posljedice.
Kako prepoznati akutni bronhitis koji je bakterijski?
Ukoliko ispljuvak promijeni boju i postane intenzivnije žut i gnojan, to ukazuje na ozbiljnu bakterijsku infekciju. Ako primijetite da su vam pluća vruća prilikom naprezanja i kašljanja, obavezno se javite liječniku. Samo tako ćete dobiti pravovremenu terapiju i odgovarajući antibiotik za bronhitis. Liječenje tada može trajati nekoliko sedmica.Ostavljanje cigareta je prvi korak u prevencijiAkutni bronhitis kod djece i odraslih najčešće nije alarmantan, ali problem može nastati u slučaju hroničnog oblika bolesti. Tada tegobe obično traju nekoliko sedmica do tri mjeseca, i to najmanje dvije godine zaredom.
Pušenje i izloženost zagađenom zraku smatraju se glavnim okidačima hroničnog bronhitisa.
Treba se obavezno javiti liječniku ako kašalj traje duže od tri sedmice ili utiče na san, a prati ga čest gubitak daha i šištanje prilikom udisanja i izdisanja. To je naročito izraženo u jutarnjim satima, prije izbacivanja sekreta koji može sadržavati i krv.Preduvjet za ublažavanje tegoba hroničnog bronhitisa je prestanak pušenja i izbjegavanje duhanskog dima. Tokom liječenja često se pribjegava inhalacijama uz poseban aparat – inhalator.
Inhalacija dva-tri puta dnevno kao lijek za pluća
Hronične plućne bolesti, poput astme i bronhitisa, mogu se pogoršati u jesen zbog povećane vlage i hladnoće. Pogoršanje stanja može se spriječiti pravilnom ishranom, odgovarajućim vježbama, ali i tretmanom biljnim preparatima koji služe kao dopuna redovnoj terapiji.Za prevenciju komplikacija, hroničnim pacijentima preporučuje se inhalacija biljkama. Evo kako se inhalirati kod kuće.
U posudu – veoma praktične posude za ovu svrhu mogu se pronaći u apotekama – stavite kašiku lista majčine dušice ili nane. Sve prelijte ključalom vodom. Anatomski oblikovan otvor posude omogućava dobro inhaliranje. Udisanjem tople vodene pare omekšaće se nagomilana sluz u plućima, a mirisna ulja, pored antiseptičkog djelovanja, opuštaju bronhije.Inhaliranje pomaže da se iskašlje sekret i olakšava disanje. Stoga je najbolje da se u jesenjem periodu inhalacija praktikuje dva do tri puta dnevno.
Koje namirnice treba izbjegavati kod bronhitisa
Pržena hrana bogata je zasićenim masnim kiselinama, te može pogoršati akutni bronhitis. Radije konzumirajte kuhana ili svježa jela.Mlijeko i sirevi visoke mliječne masnoće takođe se ne preporučuju, kao ni jela i slatkiši koji ih sadrže. Obrano mlijeko može se konzumirati umjereno. Jogurt bi, pak, trebalo uključiti u ishranu, jer djeluje kao probiotik i može ublažiti simptome bronhitisa, posebno akutnog tipa.Iz jelovnika treba izbaciti namirnice bogate rafinisanim šećerom i drugim umjetnim zaslađivačima. Posebno izbjegavajte industrijski prerađene sokove i slatkiše.
Izbjegavajte kuhinjsku so
Ispiranje rastvorom soli i vode može pomoći kod bronhitisa, no ne treba jesti prerađenu hranu s mnogo soli ili industrijskih začinskih mješavina.Natrijum povećava volumen krvi, i dok pokušavate udahnuti malo kiseonika, srce mora raditi još jače da bi se nosilo s povećanim dotokom krvi.Takođe, opterećujući srce i pluća, so zadržava vodu u bronhijama, pa akutni bronhitis kod odraslih duže traje. U spravljanju jela koristite začine kao što su đumbir, te crni i bijeli luk, koji smiruju upalu.Umjesto kuhinjske soli, koristite morsku ili ružičastu himalajsku so.
Balansirana ishrana za liječenje akutnog bronhitisa
Akutni bronhitis kod djece i odraslih možete savladati uravnoteženom ishranom. Obogatite jelovnik složenim ugljenim hidratima i čistim proteinima, kao što su bjelanca i piletina bez kože.Masna hrana ne bi trebala biti vaš saveznik, pa smanjite unos crvenog mesa ili ga izbjegavajte dok simptomi ne prođu. Alkoholna pića također se ne preporučuju, jer mogu uzrokovati dehidraciju. U slučaju gubitka tekućina iz tijela, sluz u disajnim putevima postaje gušća, što otežava iskašljavanje.
Jedite svježe voće i povrće
Bronhitis, posebno hronični, može se smanjiti ako uzimate dovoljno vitamina C. On je posebno važan za pušače, čiji organizam troši velike količine vitamina u pokušaju da neutralizuje toksične materije iz dima cigareta. Isto važi i za pasivne pušače.Optimalnu količinu vitamina C osigurajte konzumiranjem svježeg voća i povrća, naročito citrusa, kivija, paprika, kupusa i drugih lisnatih zelenih povrća. Zapamtite – slobodno jedite kuhani, ali ne konzervirani paradajz. Ako koristite povrće iz turšije, prije jela ga potopite u vodu da upije višak soli.
Masna riba i bademi ublažavaju upalu bronhija
Omega-3 masne kiseline djeluju protivupalno i mogu vam pomoći da dišete punim plućima. Potrudite se da na stolu barem dvaput sedmično imate masnu ribu, poput skuše. Njeno dejstvo pojačajte ako je pripremite u začinjenoj marinadi.Losos i tunjevina takođe mogu pomoći kod akutnog bronhitisa, no budite oprezni pri kupovini. Divlji losos teško se pronalazi na našem tržištu, a uzgajani često sadrži toksine.Bademi su još jedan izvor vrijednih masnih kiselina. Pored toga što mogu poslužiti kao snack između obroka, mogu se jesti u kombinaciji s ribom.
Najbolji lijek za akutni bronhitis – topla pileća supa
Topla pileća supa, koja se pije polako, u malim gutljajima, jedan je od najboljih lijekova protiv bronhitisa. Pileće meso bogato je aminokiselinom cisteinom koja se oslobađa kuhanjem i razblažuje sluz u disajnim putevima. Na taj način smanjuje se otok sluznice i iskašljavanje postaje lakše.U supu je najbolje dodati bijeli ili crni luk i ljuti biber, jer ljuta hrana i začini pomažu u borbi protiv bronhitisa, posebno hroničnog. Komad ljute paprike ili malo senfa potaknut će lučenje tečnosti u disajnim putevima. To će dovesti do razblaživanja sluzi, a time i lakšeg iskašljavanja.
Kako se pravi pileća supa?
Stavite u lonac cijelo nasjeckano pile bez kostiju, 2 oguljene šargarepe, 2 svežnje celera, 1 veću glavicu crnog luka, malo sjeckanog svježeg peršuna, 5 čenova bijelog luka, malo soli i bibera.Prelijte vodom.Kada se meso skuva, izvadite ga, a supu procijedite.Odvojite malo supe, dodajte joj 4 kašike maslaca i 2 kašike brašna pa miješajte dok ne dobijete pjenastu smjesu, koju ćete potom vratiti u supu. Potom dodajte nasjeckano pileće meso i začinite svježim peršunovim listom.Ovo je izvanredan lijek za akutni bronhitis i dokazano djelotvoran.
Skuša u marinadi protiv upale disajnih puteva
Za akutni bronhitis odraslih ovaj recept je više nego dobar, evo kako da ga pripremite:U blenderu napravite marinadu od 2 kašike senfa, 1 kašike kuhanog paradajza, 3 čena bijelog luka, 2 ljute papričice, malo limunovog soka, malo crnog bibera i svježeg đumbirovog korijena. Time premažite 4 manje skuše, koje potom treba da odstoje 24 sata.Sutradan ih pecite pola sata na 250 stepeni u posudi obloženoj aluminijumskom folijom. Po želji, pospite mljevenim bademima i servirajte uz salatu od lisnatog povrća po izboru.
Piletina s paprikom i lukom
Takođe odličan recept, evo kako se pravi:
Začinite himalajskom solju i biberom veće pileće grudi podijeljene napola. Dinstajte ih u tiganju na 2 kašike maslinovog ulja oko 8 minuta, a potom izvadite odatle. U tiganj sipajte još 2 kašike maslinovog ulja, ubacite 4 šolje sjeckanih paprika i 1 sjeckanu glavicu crnog luka. Miješajte dok povrće ne omekša, a onda dodajte 4 istucana čena bijelog luka i miješajte oko minut. Zatim ubacite 4 kašike balzamiko sirćeta i 1/4 šolje sjeckanog svježeg basilika. Vratite pile u tiganj i miješajte sve na tihoj vatri dok ne bude spremno za jelo.
Narodni lijek protiv laringitisa i bronhitisa
Za uporni kašalj, akutni bronhitis i laringitis, ovaj narodni lijek se pokazao kao izuzetno riješenje. Koristite ga nekoliko dana i rezultati neće izostati:Prokuhajte punu šolju mlijeka (2,5 dl) i pustite da se prohladi. Zatim u njega dodajte punu supenu kašiku meda i jednu kašiku maslaca. Sve izmiješajte dobro i dodajte četvrtinu kašičice sode bikarbone i jedno umućeno žumance.Ovaj prirodni lijek uspješno liječi najuporniji kašalj, laringitis i akutni bronhitis kod djece i odraslih osoba. Preporučuje se da ga uzimate pet dana zaredom, dok upala traje, i to obavezno prije spavanja.
Da li je bronhitis zarazan?
Odgovor na ovo pitanje nije jednoznačan, jer on može, ali i ne mora biti zarazan. Kako razlikujemo hronični i akutni bronhitis kod djece i odraslih, treba napomenuti da on često ima virusno porijeklo. Tada jeste prenosiv, te se treba pridržavati određenih pravila kako se ova respiratorna infekcija ne bi širila dalje:
- Pravilno pokrijte usta prilikom kijanja (laktom, a ne šakama).
- Izbjegavajte rukovanje sa zaraženom osobom, ili ako vi imate infekciju.
- Redovno perite ruke i održavajte dobru higijenu.
- Nemojte koristiti zajedničke predmete, čaše i pribor za jelo s ukućanima…
Akutni bronhitis kod odraslih je vrlo čest u ovom periodu godine, stoga se treba pridržavati navedenih pravila kako biste izbjegli zarazu.