Muškatni orah dolazi s indonežanskih otoka, posebno iz Indije. Njegova prva upotreba zabilježena je u jedanaestom stoljeću, kada je služio za aromatiziranje piva. Kao začin u kulinarstvu počeo se koristiti tek u 16. stoljeću. Interesantno je da su u srednjem vijeku ovaj cijenjeni začin mogli priuštiti samo imućni ljudi.Danas je široko korišten kao aroma za kolače, poput medenjaka, biskvita, mliječnih pudinga i sličnih poslastica. Pošto je muškatni orah najprije bio korišten za pivo, logično je da se koristi i za dodavanje okusa alkoholnim pićima. Međutim, ono što iznenađuje je njegova značajna upotreba u medicini.
Ljekovita svojstva i sastav muškatnog oraha
Latinski naziv za stablo muškatnog oraha je Myristica fragrans, i pripada porodici Myristicaceae. Ime “orah” dolazi od latinskog “nux”, što znači orah, dok “muškatni” označava miris. Engleski naziv je Nutmeg.Stablo muškatnog oraščića u dobrim uvjetima može narasti i do 20 metara. Tamnozeleni listovi šire ugodan i prepoznatljiv miris. Stabla često daju plodove do tri puta godišnje. Kao kod ostalih orašastih plodova, sjemenke se nalaze unutar ploda, a upravo one nose prepoznatljiv miris muškatnog oraščića.
Budući da je biljka rasprostranjena gotovo samo u Indoneziji, za njen uzgoj je neophodno bogato vulkansko tlo. Ne podnosi hladne temperature, što znači da rjeđe uspijeva u staklenim vrtovima širom Europe.Pri upotrebi za ljekovite svrhe, muškatni orah treba pažljivo dozirati jer u većim količinama fenolni eter miristicin može biti toksičan, poput droge. Njegova ljekovita svojstva uključuju upotrebu kao afrodizijak, analgetik i sredstvo za poboljšanje rada jetre.
Kako se muškatni orah primjenjuje u liječenju
Prirodni sedativ
Ovaj začin je korišten još u rimskoj civilizaciji kao sedativ. Rimski liječnici su zabilježili da pozitivno utječe na opuštanje mozga i nervnog sistema. Kao stimulans za mozak, muškatni orah poboljšava prijenos signala kroz centralni nervni sistem, smanjujući napetost, umor i stres. Osobe koje pate od anksioznosti ili depresije mogu koristiti ovu biljku uz prethodnu konsultaciju s liječnikom.
Prirodni preparat za potenciju
Muškatni orah je najpoznatiji kao afrodizijak kod muškaraca. U Indiji se koristi zajedno s karijem kako bi poboljšao cirkulaciju krvi i time omogućio stabilniju erekciju. Spada u narodnu medicinu, ali se preporučuje i u suvremenoj za jačanju libida bez nuspojava.
Regulira probavu
Za bolje probavljanje hrane muškatni orah je vrlo koristan. Ublažava žgaravicu, otklanja gasove te pomaže u liječenju proljeva i gastroenteritisa. Za liječenje probavnih problema preporučuje se dodavanje jedne kašičice mljevenog oraha uz hranu ili ujutro uz čašu sojinog mlijeka.
Omogućuje dobar san
Muškatni orah je učinkovit u borbi protiv nesanice. Priprema uključuje podgrijavanje 2-2,5 dl mlijeka, dodavanje kašičice muškatnog oraha, miješanje i konzumiranje. Za netolerantne na laktozu, može se koristiti mlaka voda.
Ublažava grčeve u mišićima
Dugotrajno stajanje, karakteristično za profesije poput frizera i stomatologa, može izazvati grčeve u nogama. Muškatni orah povećava unos magnezija, mangana i željeza, čime se smanjuju bolovi u nogama.
Prirodni lijek za bolne zglobove
Muškatni orah je koristan za starije osobe s reumatskim i artritičnim bolestima. Korištenjem se sprečava pojava osteoporoze, s obzirom da sadrži elemente poput magnezija i željeza.
Uklanja neugodan zadah
Muškatni orah kao antibakterijsko sredstvo uništava bakterije u ustima, čime rješava halitozu. Preporučuje se staviti malo mljevenog muškatnog oraha na pastu za zube.
Prevencija teških bolesti
Zahvaljujući antioksidantnim svojstvima, muškatni orah pomaže u prevenciji niza bolesti, uključujući i maligne, te podržava bubrege i jetru, organe odgovorne za detoksikaciju tijela.
Muškatni oraščić za tretman lica
U kozmetici se koristi kao prah zbog svojstava koja poboljšavaju zdravlje i izgled kože lica, djeluje kao piling te uklanja mitesere i mrtve stanice. Kombinacija s medom formira pastu koja uklanja ožiljke od akni. Za liječenje ekcema, koristi se melem od pčelinjeg voska i mljevenog muškatnog oraha.
Neželjeni efekti i upozorenja
U konzumaciji muškatnog oraha treba biti umjeren. Prevelike doze su toksične i mogu izazvati simptome poput proljeva, ubrzanog rada srca i halucinacije. Kod trudnica, upotrebu treba ograničiti na male doze uz savjet liječnika.