Napici i obloge od ljekovitog bilja smanjuju simptome kao što oticanje gležnjeva, grvi, bol, osjećaj težine uama, utrnulost i svrbež.Proširenja se obično nalaze oko skočnog zgloba, natkoljenice ili potkoljen i manifestiraju se kao tamnoplave, deformirane, vijugave i kvrgave promjene, dok manje potkožne vene postaju plave do plavoljubičaste.
Zabrinjavajuće je što se poremećaj može pojaviti već u ranoj mladosti, a stanje se postepeno pogoršava. Na to dodatno utiče činjenica da dvije trećine oboljelih čine žene, što je povezano s hormonalnim utjecajem, trudnoćom i korištenjem kontraceptivnih pilula.Ako se ne liječi, bolest napreduje u drugu fazu, prate je bol i oticanje nogu (umorne noge), kao i česte upale, tromboza s rizikom od razdvajanja tromba, te komplikacije u vidu otvorenih rana na nogama, hiperpigmentacije kože, poremećaja limfne cirkulacije…
Razvoj bolesti
Početna faza bolesti uključuje takozvane kozmetičke (estetske) promjene – končasta, mrežasta ili metličasta proširenja venskih krvnih sudova. Kod tih pacijenata ne postoji poremećaj protoka venske krvi. U drugom stadijumu pojavljuju se šira i značajnija venska proširenja, uglavnom oko zgloba gležnja i na stopalu.
Kada dugo stoje, pacijenti mogu osjetiti oticanje, bolove, napetost, osjećaj nadutosti i težine u nogama, te povećanje lokalne temperature. Simptomi su izraženiji noću, a kod nekih pacijentica i tokom menstruacije.
Treći stadijum karakterište značajna proširenja potkožnih vena, koje su vijugave, nepravilno i obilno proširene debljine prsta, ponekad sa znakovima fiksiranog tromba (ugruška), promjenama u boji okolne kože i oštećenja zalistaka na spajanju površinskih i dubokih vena.
Poremećaji venskog protoka vode do oštećenja mikrocirkulacije i limfnog sistema. U četvrtom stadijumu javljaju se različite promjene na koži, koja postaje tanka, atrofična ili zadebljala, ljuskava i otečena.U ovoj fazi pojavljuju se i venske ulceracije, a varikozne vene su sklone pucanju (čak i zbog lakih ozljeda), što se manifestira potkožnim krvarenjem.
Liječenje proširenih vena
Jedna od metoda liječenja je nošenje elastičnih čarapa i kompresivnih zavoja, koji pritiskaju vene i sprječavaju njihovo širenje. Ukupan učinak postiže se samo ako je zavoj pravilno postavljen te nosjen stalno (tokom cijelog dana) i dovoljno dugo.Zavoj je potrebno staviti ujutro u krevetu u ležećem položaju, dok još nema otoka na nozi. Pri tome je noga podignuta, a omatanje zavoja počinje od prstiju.
Ljekar također može preporučiti kompresivnu skleroterapiju, koja podrazumijeva ubrizgavanje sklerozantnog sredstva u prethodno ispražnjenu venu, koja se potom zatvori posebnim tamponom i drži pod elastičnim zavojem najmanje dvije sedmice.Ako ove terapije ne donesu željene rezultate ili se pojave znaci akutnih komplikacija (tromboflebitis), kroničnog venskog zastoja ili opasne plućne embolije, provodi se kirurško liječenje.
Postoji nekoliko vrsta operativnih metoda za proširene vene.
- Klasična operacija podrazumijeva vezivanje ušća glavnih vena u preponi ili iza koljena i plasiranje sajle u oštećenu venu kojom se izvlači. Osnovni nedostatak ove metode je dugačak period oporavka, u prosjeku oko tri sedmice, uz visok postotak recidiva bolesti deset godina nakon zahvata – oko 60%. Postupak je bolan, a oporavak otežan zbog načina kojim se vena doslovno „čupa“ iz noge. Operativna trauma je relativno velika, dolazi i do oštećenja okolnog tkiva i pratećih nervnih struktura. Vidljivi su ožiljci i potkožna krvarenja.
- Operacija vena laserom i radio-talasima – ove procedure koriste energiju radio-talasa ili laserske svjetlosti, koja stvara toplinu, a na temperaturama oko 120 °C dolazi do deformiranja proteina zidova vena, njihovog začepljavanja i pretvaranja krvnog suda u fibroznu vrpcu. Postiže se jednak klinički učinak kao i kirurško odstranjivanje oboljele vene, ali s mnogo manjim stresom za organizam (znatno smanjeni bol i krvarenje). Izvodi se u lokalnoj anesteziji s oporavkom od oko jednog sata, zavoji se nose samo nekoliko dana, a radna sposobnost je trenutna (nakon 24 sata).
- Operacija vodenom parom smatra se najboljom metodom uklanjanja proširenih vena, pri čemu se koristi SVS uređaj koji mikroperforiranim kateterom pod visokim pritiskom ubrizgava pregrijanu vodenu paru direktno u venu, uzrokujući njezino skupljanje. Zahvat se izvodi ambulantno, uz lokalnu anesteziju, a koristi se potpuno prirodni materijal – voda. Period oporavka prolazi bez bolova i dodatnih problema, radna sposobnost je trenutna, postupak se obavlja u jednom zahvatu i daje dobre estetske rezultate.
Biljke koje pomažu liječenju
Divlji kesten
Ekstrakt plodova (koji su zapravo sjemenke) divljeg kestena povoljno djeluje na zidove venskih krvnih sudova, smanjuje bol, otklanja otok i osjećaj težine u nogama. Divlji kesten ublažava upalne procese, povećava čvrstoću i otpornost krvnih sudova, smanjuje njihovu propusnost, što smanjuje otoke i opterećenje.
MELEM ZA VENE:
Samljeti 10 plodova divljeg kestena zajedno s korom, staviti u staklenu teglu i preliti s dva dl alkohola ili domaće rakije. Teglu držati na suncu ili na toplom mjestu od 6 do 8 sedmica, procijediti i sipati u bočicu. Svakodnevno lagano utrljavati na oboljela mjesta.
Neven
Mast od nevena djelotvoran je prirodni lijek za proširene vene i upale vena.
RECEPT:
Zagrijati 500 g neslane svinjske masti i dodati 2 pregršti sitno usitnjenog nevena, pustiti da prokuha uz stalno miješanje, zatim maknuti s vatre. Posudu poklopiti i ostaviti da tako stoji preko noći na sobnoj temperaturi. Sutradan smjesu samo lagano zagrijati da bi se mogla procijediti. Mast čuvati u staklenkama na tamnom i hladnom mjestu i svakodnevno lagano utrljavati na bolna mjesta.
NAPOMENA:
Najbolji efekti postižu se ako se mast od nevena kombinira s melemom od kestena. Najprije nanijeti mast od nevena, a nekoliko minuta kasnije (kada koža malo upije preparat), nanijeti melem od divljeg kestena. Osim što se time postiže intenzivnije liječenje, mast od nevena štiti kožu od sušenja i iritacije alkoholom iz melema od divljeg kestena.
Gavez
U nedostatku svježe biljke, koristi se tinktura gaveza koja regenerira tkivo. Naročito učinkovita je kombinacija tinkture od gaveza i kantarionovog ulja (prvo se na bolna mjesta nanese ulje, a nekoliko minuta kasnije tinktura).
TINKTURA OD GAVEZA:
Napunit staklenu teglu sitno isjeckanim, prethodno dobro opranim i očišćenim korijenom gaveza, zatim preliti alkoholom ili domaćom rakijom. Teglu staviti na sunce ili na toplo mjesto oko dvije sedmice, procijediti i svakodnevno masirati bolna mjesta.
Kupus
Listovi svježeg kupusa su najbolji oblog za upaljene vene. Koristiti listove kupusa za zamatanje i pričvrstiti ih zavojem, ostaviti preko noći. Već na početku tretmana osjeća se olakšanje u obliku smanjenja bolova i peckanja, kao i oticanja, dok nakon kontinuitetne upotrebe, proširene vene postaju manje izražene, a koža koja je prije bila upaljena i tamnocrvena, postaje nježna i svijetla.
Preventiva
Za jačanje vena preporučuje se često tuširanje nogu mlakom i hladnom vodom naizmjenično.
– Kad god možete sjesti ili leći, iskoristite priliku da podignete noge.
– Prije spavanja ili tokom dnevnog odmora, namažite noge zaštitnom kremom za vene i stavite hladne obloge.
– Preporučuje se lagana masaža nogu, u smjeru od stopala prema preponama, osim u slučaju akutne upale dubokih ili površnih vena.
– Tokom spavanja stavite ispod nogu pokrivač ili jastuk. Ujutro, prije odlaska iz kreveta, obucite elastične čarape ili omotajte noge elastičnim zavojem.
Blagotvorne biljne mješavine
– Uzmite kašiku sitno nasjeckanog lista i cvijeta kičice, ploda kleke, lista i cvijeta hajdučice, korijena i rizoma pirevine, te 4 kašike sitno nasjeckanog lista, cvijeta i korijena konopljuše i stavite u 1,4 litra proključale vode. Ostavite poklopljeno dva sata da se ohladi, procijedite i zasladite medom po želji. Pijte po dva dl prije doručka, ručka i večere.
– Uzmite kašiku sitno nasjeckanog lista i cvijeta kantariona, lista breze, crvenog šipka, lista i cvijeta hajdučice, te 4 kašike sitno nasjeckanog korijena i rizoma pirevine, stavite u 1,4 litra proključale vode. Ostavite poklopljeno dva sata, procijedite i zasladite medom po želji. Pijte po 2 dl prije i nakon doručka, ručka i večere.
Oblozi
Po 10 kašika sitno nasjeckanih šišarki čempresa, lista koprive, zrelog ploda divljeg kestena, lista kupine i kore s grana ljeske staviti u 4 litre vrele vode. Kuhati sat vremena na laganoj vatri, tako da voda ne proključa. Zatim maknuti s vatre i dodati po 10 kašika sitno usitnjenog mladog lista ljeske u pupoljku i hrastove kore. Ostaviti poklopljeno dva sata. Procijediti i gustiš staviti na lanene krpe, te priviti na bolne vene. Svakih 30 minuta posušiti krpom procijeđenom tekućinom.
Nakon micanja obloga, upotrijebljeno bilje vratiti u lonac s procijeđenom tekućinom i ponovo koristiti. Prije sljedeće upotrebe, ovu smjesu treba zagrijati. Nakon uklanjanja obloga, oprati bolne dijelove vodom.Dobro oprati svježi list oraha, obrisati vodu krpom, namazati ga medom i privesti na bolne vene. Prekriti čistim krpama, dobro omotati i ostaviti tri sata. Nakon uklanjanja obloga, oprati bolna mjesta mlakom čajem od kamilice.
Sirup za čišćenje vena
Uzmite 10 glavica bijelog luka, očistite ih i stavite cijele u posudu od četiri litra. Dodajte 1,5 kg limuna (operite ih u vrućoj vodi, obrišite čistom krpom, ogulite i narežite na kolutove). Dodajte 2 litre vode i po 2 kašike osušene i sitno nasjeckane koprive, kupine i resnika. Poklopite i kuhajte smjesu oko sat vremena bez da prokuha. Nakon toga ostaviti da se prohladi, procijediti i presipati u boce. Začepiti boce.Ako se dobije više od 1,5 litra tekućine, treba je skuhati još toliko da se dobije količina predviđena receptom. Sirup se upotrebljava 15 dana, a za to vrijeme potrebno ga je spravljati još tri puta. Ovaj napitak otapa holesterol nakupljen na zidovima vena.
Jabukovo sirće kao lijek
Svako jutro i večer lagano masirati bolne dijelove čistim jabukovim sirćetom. Također, dvaput dnevno popiti čašu vode s dvije kašičice jabukovog sirćeta. Terapija traje mjesec dana.
Izvor: Aura.ba