Kako konzumirati kozju surutku za mršavljenje: Kozja surutka je zelenasto-žuta tečnost koja nastaje nusproizvod prilikom proizvodnje sira, odnosno koagulacije kazeina. Ova tečnost, koju su mliječne industrije nekad smatrale otpadom, danas je visoko cijenjena u dijetalnoj terapiji kao proizvod broj jedan, posebno zbog promjena u stavu prema njezinoj upotrebi. Dijeta sa surutkom preporučuje se zbog njenih ljekovitih svojstava, posebno u obnovi funkcije jetre i jačanju imunološkog sistema, ali i zbog njene sposobnosti da pomaže u gubitku viška težine. U nastavku saznajte kako pravilno konzumirati i dozirati surutku tokom dana.
Koji je sastav surutke? Surutka sadrži žive bakterijske kulture slične onima u jogurtu i pravi je eliksir za crijeva. Smatra se veoma zdravom jer sadrži minerale poput kalija, fosfora, natrija, bakra, cinka, magnezija, kobalta, mangana i molibdena, kao i veće koncentracije mliječnih kiselina i enzima. Mliječna kiselina održava nisku pH vrijednost i efikasno eliminiše štetne bakterije i gljivice, te podstiče peristaltiku, što doprinosi normalnom radu crijeva. Kao i kiselo mlijeko i jogurt, surutku treba redovno konzumirati, posebno kod čestog nadimanja, neredovnih stolica, divertikulitisa, kolitisa i hronične upale crijeva. Proteini iz surutke pomažu pri mršavljenju, stvarajući osjećaj sitosti povećanjem nivoa hormona koji smanjuje apetit. Proteini iz surutke su slični onima u majčinom mlijeku, a alfa-laktalbumin je među ključnim. Ovaj protein je izvor esencijalnih aminokiselina, veže kalcijum i jača kosti i zube, poboljšava raspoloženje i pomaže kod depresije. Pored alfa-laktalbumina, kozja surutka sadrži i imunoglobuline (oko 10%) i laktoferin (oko 2% proteina) koji igraju vitalnu ulogu u sprečavanju upala. Patogene bakterije i gljivice koriste gvožđe za rast, ali laktoferin veže gvožđe i time zaustavlja rast patogena. Laktoperoksidaza je također protein u surutki koji, poput laktoferina, sprječava rast bakterija, jača imunitet i brani od infekcija.
Idealna namirnica za jačanje imuniteta: Surutku izuzetno zdravom čine, prije svega, proteini koji igraju glavnu ulogu u jačanju imuniteta, pa je ova super hrana neophodna za osobe sa slabim apetitom, posebno nakon dugotrajne bolesti ili kod starijih ljudi koji je trebaju redovno konzumirati. Osim što jača i ojačava imunitet i sprečava mnoge bolesti, ona je ključni sastojak u formulama za snagu, koriste se u bebi hrani i ishrani trudnica, zbog povećane potrebe za proteinima.
Ako ste pod stresom, obavezno pijte surutku: Kozja surutka se preporučuje svima koji su pod stresom jer sadrži aminokiselinu koja proizvodi serotonin – poznat kao hormon sreće, smanjuje umor i grčeve u mišićima. Još jedna velika prednost surutkinih proteina za starije ljude je njihova sposobnost da spriječe osteoporozu (gubitak koštane mase), karakterističnu za stariju populaciju. Istraživanja iz Bostona pokazala su da nedovoljan unos proteina u starijim godinama značajno smanjuje gustinu kostiju, posebno u butnim kostima i kičmi, a surutka u prahu može ih nadomjestiti, čak i kod osoba alergičnih na laktozu.
Kako napraviti surutku s limunom: Osnovni recept je sljedeći: prokuhajte litar mlijeka, dodajte sok jednog limuna dok je mlijeko još vruće (vrelo). Pustite da odstoji. Kada se odvoji zelena tekućina, prikupite je kao surutku i stavite je u bočicu. Ostavljeni sir iskoristite.
Najcjenjenija je kozja surutka, koju fitoterapeuti i ljekari smatraju ključnim prirodnim lijekom za obnovu jetre i jačanje imuniteta. Čak i ako koristite kravlje mlijeko, surutka ima snažan učinak. Od 10 litara mlijeka dobija se otprilike 1 kg sira i 9 litara surutke. Iako je stara koliko i sirevi, ova vrijedna tekućina se nekoć bacala ili koristila za stočnu hranu. Počela se koristiti u ljudskoj ishrani kad je otkriveno da je izvrstan izvor visokokvalitetnih proteina. Prva surutka imala je 10 do 15% proteina, danas ima 90 do 94%. Zato je ovaj proizvod, nekad zanemaren, danas cijenjena namirnica u dijetoterapiji. Preporučuju je podjednako dijetetičari i ljekari jer brojni zdravstveni benefiti. Poznato je da surutka za mršavljenje daje odlične rezultate jer litra surutke sadrži upola manje kalorija od iste količine mlijeka. Naravno, uz konzumaciju surutke, neophodne su i svakodnevne fizičke aktivnosti za mršavljenje.
Liječenje jetre surutkom donosi rezultat: Možda i najvažnija osobina kozje surutke je da uspješno regenerira jetru, najveću žlijezdu i jedini unutrašnji organ koji ima sposobnost regeneracije. Bolesti jetre u vrhu su uzročnika smrti, te je važno adekvatno brinuti o njoj. Jetra obavlja složene funkcije, ključna je kod prerade hrane i u detoksikaciji organizma. Sintetički lijekovi opterećuju jetru jer sadrže strane tvari. Zato se surutka preporučuje kod duže terapije lijekovima. Tada se svakodnevno konzumira pola litra do litra surutke dnevno, uz izbjegavanje masne hrane, alkohola, gaziranih pića, cigareta i drugih štetnih tvari. U isto vrijeme trebalo bi redovno jesti mladi sir, najbolje za doručak, na prazan želudac.
Proteini iz surutke oporavljaju mišiće: Kozja surutka čisti krvne žile od holesterola, uklanja naslage na zubima i sprječava kvarenje zuba, regenerira i štiti jetru. Proteini iz surutke se direktno prerađuju u mišićnom tkivu, omogućujući brz oporavak mišića nakon treninga. Ostale proteine obrađuje jetra. U surutki nalazimo sve esencijalne aminokiseline, a djeluje kao prirodni antiseptik jer liječi upale grla i respiratornog trakta. Ako se kozja surutka svakodnevno konzumira, doprinosi prevenciji mnogih bolesti. Uzima se s vodom uz obroke radi regulacije želučane kiseline i potpomaže debelo crijevo. Terapije surutkom poznate su u liječenju crijevnih problema, hormonskih poremećaja, gojaznosti, problema s cirkulacijom i začepljenih arterija. Dostupna je u tečnom obliku i kao prah. Zapratite i podijelite. Hvala.