Čaj od divljeg origana posjeduje izuzetna antibakterijska svojstva i koristi se kao lijek protiv bakterija poput Escherichia coli, salmonele, stafilokoka i drugih. Također, uspješno se bori protiv gljivice kandide koja se javlja u crijevima.
Osim toga, divlji origano je moćan prirodni antiseptik, vrlo aromatičan i izrazito popularan kao začin u kuhinjama. Šteta je ne koristiti ga kod kuće kao dodatak omiljenim jelima, jer ima mnogobrojne zdravstvene koristi.Pored ljekovitog čaja, vrlo se često upotrebljava i ulje divljeg origana koje zahvaljujući karvakrolu uništava štetne mikroorganizme u tijelu i sprječava razvoj infekcija.
Šta je zapravo vranilova trava?
Vranilovka (Origanum vulgare Lat.), poznata kao vranilova trava ili divlji origano, jedna je od najljekovitijih biljaka u fitoterapiji. Fitoterapeuti ističu da se mora nalaziti u svakoj dobro opremljenoj kućnoj biljnoj apoteci.
Ovaj status zaslužila je prvenstveno zbog svojstva suzbijanja raznih bakterija, uključujući i veoma upornu Escherichia coli. Čaj od divljeg origana dokazano je učinkovitiji od sintetičkih antibiotika.Radi se o višegodišnjoj, zeljastoj i aromatičnoj biljci sa čvrstom stabljikom koja može narasti do pola metra. U gornjem dijelu je veoma razgranata, zelene ili crvenkaste boje. Listovi su jajoliki, šiljati i blago nazubljeni na obodu, dok su cvijetovi purpurno-crveni, rjeđe bijeli. Skupine cvjetova formiraju klasje, koje se spaja u štit.Vranilova trava cvjeta od juna do avgusta, kada se bere nadzemni dio biljke i suši na promaji, u sjeni. Može se naći na rubovima šuma, livadama, uz ceste, od nizina do podalpskih zona, kao i na kamenitim i suhim mjestima.
Čaj od divljeg origana dobija bitku s bakterijama
Znanstveno je dokazano da je vranilova trava najefikasniji prirodni antiseptik i antibiotik, uništavajući viruse i bakterije. Pokazalo se da čaj od divljeg origana i esencijalna ulja bolje eliminiraju Escherichia coli nego antibiotici. Uništava salmonelu, stafilokoke i mnoge druge bakterije, kao i ustrajnu gljivicu kandidu koja zadaje probleme mnogima.Tajna se krije u ulju lista divljeg origana koje sadrži karvakrol. Prednost biljnih esencijalnih ulja je u tome što bakterije ne razvijaju otpornost na njih, za razliku od klasičnih antibiotika.
Druge važne supstance divljeg origana, tanini i biteri, smanjuju nadutost stomaka i pomažu kod proljeva. Također, potiču sekreciju i izbacivanje viška tekućine iz tijela.Esencijalno ulje divljeg origana liječi infekcije usne duplje i grla, ublažava kašalj i bol pri gutanju. U fitoterapiji se čaj od divljeg origana koristi za liječenje bolesti respiratornog sistema te stomačnih i crijevnih tegoba.Divlji origano također je efikasan kod ekcema, grčeva mišića, nedostatka apetita i ublažavanja problema s neredovnim menstruacijama. Bori se protiv patogenih mikroorganizama i parazita u crijevima, poremećaja metabolizma i dobar je za liječenje reume.
Kako se pravi čaj od origana kod kuće
Brojni su ljekoviti recepti s vranilovom travom. Priprema se samostalno – kao čaj, esencijalno ulje ili tinktura. Često se koristi u čajnim mješavinama i preparatima od ljekovitog bilja.Mnoštvo narodnih recepata uključuje vranilovku u svoje ljekovite kure i pripravke. Ne možemo ih sve nabrojati, ali trudit ćemo se pokriti sve bitne.
Divlji origano čaj protiv ešerihije
Pomiješajte 500 grama lista ili korijena bijelog sljeza i po 100 g lista vreska, ruže, cvijeta divljeg origana i osušenih peteljki trešnje. Zatim 2 kašike mješavine prelijte s pola litre kipuće vode i ostavite poklopljeno sat vremena. Procijedite i pijte u gutljajima tokom dana, 21 dan.
Drugi recept za čaj od divljeg origana koji eliminira ešerihiju:Pomiješajte jednake dijelove breze, divljeg origana, vreska, kukuruzne svile, preslice i koprive. Dvije kašike mješavine preliti s pola litre ključale vode i ostaviti poklopljeno sat vremena. Procijediti i piti u manjim gutljajima tokom dana, 21 dan.
ČAJNA MJEŠAVINA PROTIV KOLITISA
Pomiješajte 6 kašika vranilovke, 3 kašike dupčeca, tri kašike kantariona i po kašiku kamilice, korijena gaveza i kičice. Kašiku mješavine preliti s 2 dl kuhane vode i ostaviti poklopljeno najmanje pola sata. Procijediti i piti po šolju ujutro nakon buđenja i uveče prije spavanja. Uvijek pijte svježe pripremljen čaj.
Vranilova trava protiv bolova (ljekoviti melem)
Ovako se priprema:
Preliti 2 kašike sitno sjeckane vranilovke s 4 kašike alkohola i ostaviti poklopljeno sat vremena. Zatim dodati 4 kašike maslaca i zagrijavati desetak minuta uz stalno miješanje. Skloniti s vatre, ostaviti da se prohladi. Procijediti kroz gazu i sipati u staklenu teglicu koju treba držati u frižideru. Hladan melem nanosite na bolno mjesto i nježno masirajte.
ČAJ DIVLJEG ORIGANA ZA STOMAČNE TEGOBE
Preliti kašiku vranilovke s 2 dl prokuhane vode i ostaviti poklopljeno 30 minuta. Procijediti i piti do tri puta dnevno, po jednu šolju svježe pripremljenog čaja.
DIVLJI ORIGANO PROTIV UPALE GRLA I SINUSITISA
Preliti po supenu kašiku majčine dušice i vranilove trave s pola litre kipuće vode i kuhati nekoliko minuta. Sklonite sa štednjaka, pokrijte glavu peškirom i udišite paru najmanje 10 minuta.
RECEPT PROTIV ASTME I BRONHITISA
Pomiješajte jednake dijelove vranilovke, lista sleza i podbela, pa supenu kašiku mješavine prelijte s 2 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno barem pola sata. Procijedite i pijte 2-3 šolje čaja dnevno, pijte naredne dvije sedmice.
VRANILOVA TRAVA LIJEČI GASTRITIS
Sipajte u staklenu teglu kašiku vranilovke s 2 dl bijelog vina, dobro zatvorite i držite na tamnom mjestu sedmicu dana uz povremeno mućkanje. Procijedite i pijte po kašičicu ujutro, obavezno pola sata prije doručka.
ČAJNA MJEŠAVINA ZA URINARNE INFEKCIJE
Pomiješajte po 100 grama vranilove trave i uve, pa 3 kašike mješavine prelijte sa 7 dl kipuće vode. Ostavite poklopljeno pola sata. Procijedite i pijte u manjim gutljajima tokom dana.
ČAJ OD DIVLJEG ORIGANA ZA LIJEČENJE DIFTERIJE
Pomiješajte po 20 grama vranilovke, podbela, suhog ploda maline. Dvije supene kašike mješavine prelijte s 4 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno barem pola sata. Procijedite i pijte dok je čaj još topao.
ULJE DIVLJEG ORIGANA PROTIV POLENSKE ALERGIJE
Vrijeme cvjetanja i buđenja prirode za vas je pravi košmar? Ako patite od polenske alergije, moćno ulje divljeg origana može vam pomoći. Ono sadrži ruzmarinsku kiselinu ili pikrosalvin – prirodni polifenolni antioksidans. To je snažan antihistamin i moćniji antioksidans od vitamina E. Ova supstanca se koristi za liječenje alergijskih reakcija, bronhijalne astme, čak i reumatoidnog artritisa i gingivitisa.Samo inhaliranje uljem od origana pomaže kod alergija. Ulje je efikasno i kod ujeda insekata i alergijskih reakcija koje time nastaju.Ne treba zaboraviti ni drugu ljekovitu supstancu u ulju origana – karvakrol – sastojak s jakim antibakterijskim svojstvima.Engleski naučnici potvrdili su da je ulje origana učinkovito protiv 25 različitih bakterija koje uzrokuju infekcije debelog crijeva i urinarnog trakta. Sprječava kožne infekcije.Ima snažno antivirusno djelovanje te učinkovito štiti od gripe i prehlade.Poznato je da djeluje i protiv gljivica, pa se ovo ulje koristi u terapiji kandidijaze, gljivica na noktima i vlasištu, kao i atletskog stopala.
Čaj od divljeg origana koristi se za liječenje raznih bolesti i zdravstvenih problema. Sastavni je dio mnogih ljekovitih pripravaka, bilo da su čajevi, melemi, tinkture i slično.Također, ulje divljeg origana, čaj i origano voda dostupni su kao gotov proizvod. Mogu se pronaći u specijaliziranim biljnim apotekama, prodavnicama zdrave hrane i na drugim mjestima.Dostupan je i na internetu te se može naručiti online. Važno je provjeriti i informirati se o proizvodu i distributeru prilikom online kupovine. Je li certificiran, kakav je proizvod, jer bi samo 100% organski divlji origano trebao doći u obzir.Uz navedeno, divlji origano se koristi i kao ukusan začin širom svjetskih kuhinja. U kozmetici je neizostavan za pripremu preparata za njegu kože, a često se koristi i u aromaterapiji.