Sremuš: Moćna Biljka za Zdravlje i Vitalnost

Lozinka „sremuš kapi za medveđu snagu“ koju smo nedavno pročitali zvuči sjajno i uistinu ima smisla. Radi se o izuzetno ljekovitoj i djelotvornoj biljci koja pomaže protiv umora i iscrpljenosti, te u borbi protiv anemije, visokog holesterola i triglicerida.Sremuš je također poznat kao medvjeđi luk. Legenda kaže da se medvjed nakon zimskog sna, kad prvi put izađe iz brloga, upusti u potragu za ovom divljom biljkom. Time čisti organizam i vraća svoju snagu i vitalnost.Divlji luk je jedan od najsnažnijih prirodnih čistača tijela i pomaže u uklanjanju toksina nagomilanih u zimskim mjesecima. Nije čudo što ga i životinje koriste za vraćanje potrebne energije.

Kako izgleda biljka sremuš:

U Srbiji je ova biljka izuzetno rasprostranjena, a najčešće se prave kapi koje su visoko cijenjene u svijetu. Biljka ima bijele cvjetove na trostranom stablu, s kojih izlaze dva duga lista s vidljivim žilicama. Presjek lista otkriva njegov trokutasti oblik.Sremuš je 1996. godine proglašen biljkom Evrope. Još uvijek se ne uzgaja, već raste kao divlja biljka, što joj daje prednost nad bijelim lukom. Ova dragocjena prirodna biljka zaslužuje naše poštovanje.Srbija obiluje sremušom, ali budite pažljivi gdje ga berete. Izbjegavajte branje u blizini cesta ili tvornica zbog rizika od unosa teških metala u organizam. Najbolje ga je sakupljati na planinama kako bi ljekovite komponente ostale netaknute.

Divlji bijeli luk je najbolje brati od marta do maja kad još nije procvjetao i listovi su mu ukusniji. Birajte samo listove, ne čupajte biljku s korijenom. Ima karakterističan miris sličan mladom bijelom luku, a sjemenke su okrugle i crvene.Pri sakupljanju sremuša pažljivo birajte listove, jer u njegovoj blizini raste i otrovno bilje poput mrazovca i čemerike. Ako niste iskusni, povedite nekoga tko jest.

Ljekovita svojstva medvjeđeg luka su brojna:Želimo vas informirati o nekoliko činjenica o ovoj korisnoj biljci. Od nje se prave izuzetne sremuš kapi tražene širom svijeta. U proljeće, najbolje je koristiti svježi sremuš u jelima poput salata ili variva.

Ljekovitost sremuša potiče od eteričnih ulja, vitamina C, minerala, karotena, bjelančevina, masti i alicina. Za razliku od češnjaka, aroma sremuša oslobađa se samo tijekom jela, pa nakon konzumacije nema neugodnog zadaha.Glavni sastojak je alin, koji se pod utjecajem enzima pretvara u vrijedni alicin. No, alicin se brzo gubi odmah nakon branja lista, te na dodir sa zrakom oksidira. Nakon 24 sata sremuš gubi polovinu ljekovitih svojstava, a nakon 48 sati gotovo sve nestanu.

Stoga, kad god možete, idite u čistu, nezagađenu prirodu, pojedite 10-15 listova dok biljka ne procvjeta. Ovo je izuzetno korisno za organizam u proljeće. Bilo koji drugi oblik prerade, poput sušenja, kuhanja ili zamrzavanja, neće očuvati alin osim u obliku sremuš kapi koje možete koristiti cijelu godinu.Kupite vitamine i suplemente. Sremuš kao lijek za brojne zdravstvene tegobe. Snižava visoki tlak, trigliceride i holesterol. Čisti krvotok, želudac i crijeva od toksina, te poboljšava cirkulaciju.

Alicin je snažno antimikrobno sredstvo. Samo 1/10.000 grama alicina ima sličan učinak kao 25 mg penicilina. Nepoznate su mnogim bakterijama poput MRSA, koja je otporna na većinu antibiotika.Jedina mana svježeg sremuša je njegova kratka dostupnost, ali rješenje su sremuš kapi, koje su dostupne cijelu godinu.

Moćan čistač organizma:Biljne sremuš kapi čiste više od krvi, djeluju na jetru, želudac i crijeva, i sprečavaju infekcije. Čisteći krvne sudove od holesterola, smanjuju krvni tlak i poboljšavaju elastičnost krvnih sudova.

Medvjeđi luk je poznat po tome da detoksicira organizam, jača imunitet, usporava starenje, te pomaže u otklanjanju glavobolja i nesanica.

Olakšavaju disanje i ublažavaju respiratorne infekcije:Sremuš kapi se preporučuju starijim osobama s problemima disanja ili kašljem, sklonim bronhitisu ili astmi. Također, pomažu u liječenju plućne tuberkuloze i edema. U slučaju ovih problema, korisno je piti vino od sremuša.

Otklanja stomačne tegobe:Sremuš je idealan za starije osobe s probavnim problemima poput zatvora. Pospješuje rad crijeva i liječi dijareju.

Protiv kožnih bolesti:Sremuš kapi su korisne u liječenju kožnih infekcija i bolesti poput ekcema ili oteklina.

Kako se pravi tinktura od sremuša:

Tinktura se pravi isključivo od mladih listova medvjeđeg luka. Poznat je po latinskom nazivu Alium Ursanium, a na engleskom Ramslin. Može se presađivati u bašte, jer ne zahtijeva puno brige.

Potrebni sastojci za tinkturu:

  • 200g listova sremuša,
  • Jedan litra domaće rakije s 40% alkohola.

Priprema:

Usitnite 200 grama listova sremuša i prelijte s litrom rakije. Ostavite 20 dana uz povremeno mućkanje. Procedite tečnost i čuvajte u tamnoj boci. Uzimate 2-3 puta dnevno po kašičicu s vodom. Tinkturu od lukovice najbolje je raditi u jesen.Sremuš kapi topi masti i čisti kolesterol. Pomažu kod ugrušaka, poput moćnog rastvarača. Redovnom upotrebom čiste organizam.

Sremuš kapi upotreba i doziranje:

Ako ne planirate uzgajati sremuš ili praviti ga u rakiji, koristite kupovne tinkture. Važno je da su sremuš kapi originalne, napravljene od svježih listova, kako je naznačeno na etiketi. U svrhu prevencije, uzimajte ih najmanje dva mjeseca.

Doziranje kod kuće:

Kapi se koriste tri puta dnevno, 20 kapi pomiješanih s vodom. Ne preporučuje se povećana konzumacija medvjeđeg luka zbog mogućih nuspojava kao što su dijareja. Osobe s prirodno nižim tlakom trebaju biti oprezne.

Recept za salatu od sremuša:

Isperite mlade listove i isjeckajte sitno. Dodajte sjeckani špinat, zelenu salatu, mladi luk i rotkvice. Začinite limunovim sokom i maslinovim uljem. Mlada salata od sremuša savršen je dodatak svakom jelu.

Napravite pesto od sremuša:

Pomiješajte 100 g listova sremuša sa 30 ml maslinovog ulja, 20 g parmezana i 20 g orašastih plodova. Dodajte so i biber, a zatim izmiksajte. Ovaj pesto možete koristiti za tjesteninu ili kao dodatak umacima.

Medvjeđi luk u maslinovom ulju:

Isperite listove sremuša i isjeckajte. Dodajte maslinovo ulje i so, te miksajte do glatke smjese. Čuvajte u staklenoj tegli na hladnom mjestu.

Sok od sremuša:

Očistite i usitnite listove mladog sremuša. Iscijedite sok koristeći sokovnik. Pijte jednu kašiku dnevno, ili pomiješajte s čajem ili vodom za dodatne vitamine i minerale.

Savjeti:

Ljudi malo znaju o ovoj biljci, često je suše ili zamrzavaju, čime gubi ljekovitost. Na pijacama često ne znamo vrijeme branja. Probajte sremuš kao zamjenu za bijeli luk jer je znatno ljekovitiji i ne iritira želudac. Koristite svježe listove, ali ih nemojte sušiti. Čuvajte ih u maslinovom ulju za duže korištenje. Sremuš kapi imaju rok trajanja do 3 godine.

Visited 58 times, 1 visit(s) today