Sedmodnevni plan za čišćenje organizma: Alkalna ishrana za bolji život

Mnogo čestih poteškoća i neugodnosti poput lošeg tena, lošeg daha, nadutosti i zatvora brzo će nestati.

Zdrava ishrana podrazumijeva konzumiranje kiselih i alkalnih namirnica u odgovarajućem omjeru. Međutim, savremena ishrana uglavnom se temelji na hrani koja stvara kiselost u organizmu, a kiselost se najbolje neutralizira alkalnom ishranom.

Nova knjiga doktora Stefana Domeniga, Alkalni sokovi i smutiji, prikazuje kako možete jednostavno očistiti tijelo i uspostaviti zdrav odnos između kiselog i alkalnog.

Prema doktorovoj filozofiji, put do dobrog zdravlja vodi kroz želudac.

“Ako konzumirate prave namirnice na pravi način, tijelo će se moći očistiti. Možda ćete poželjeti smršaviti, i to je u redu, ali alkalna ishrana nije samo za mršavljenje. To je plan za postizanje vitalnosti kako bi tijelo dosegnulo svoj prirodni oblik i funkcioniralo što bolje može,” objašnjava doktor.

Knjiga nudi detaljan sedmodnevni plan za čišćenje organizma koji omogućuje tijelu da izbaci beskorisne tvari. No, ne morate provoditi plan svih sedam dana. Jedan dan sedmično ili nekoliko uzastopnih dana bit će sasvim dovoljno da uvedete hranu koja vam pruža energiju i čisti probavni sistem.

Program čišćenja organizma pomoći će vam da se oporavite i stimulišete probavu uz nutritivno izbalansirane sokove, smutije i supe. Čak i ako ste na alkalnoj ishrani samo dva dana sedmično, osjetit ćete njene beneficije.


Zašto praviti sokove?

Sokovi i supe koje sami pripremite neuporedivo su bolji od kupovnih varijanti. Ovako možete kontrolisati njihov sastav – izbjegavajući dodatne količine soli i šećera te povećavajući sadržaj vlakana. Domaći sokovi su svježiji, što znači da sačuvavaju hranjive tvari i vitamine.

Izbalansiran sok treba biti poput čaše vina – nešto čime ćete polako uživati. Napomena: Sokovi mogu biti prejaki za probavu. Navikli smo misliti da trebaju biti gusti i jaki, no često su mnogi ukusniji razblaženi. Povremeno možete popiti gust sok, ali obično ga razrijedite. Od ključne je važnosti za probavu da unosite dovoljno vode.

Sirove sokove ili smutije ne treba piti navečer, jer tijelo neće imati dovoljno vremena da ih probavi. Sirovu hranu treba konzumirati tokom dana.

Uveče pijte čaj ili juhu, a ako želite nešto konkretnije, neka to bude domaća supa. Po hranljivom sadržaju nisu mnogo siromašnije od sokova, a tijelo će ih lakše apsorbovati.


Dnevni jelovnik

Sjetite se da sokove i supu pijete polako i uživate u svakom gutljaju. Prije podne ili kasnije poslije podne uzmite bademi i brokuli za energiju iz proteina. Tokom dana pijte i vodu.


Glavne namirnice

Prvi dan tijelo pripremite za nadolazeću sedmicu. Jednostavan sok za doručak sadrži voće za detoksifikaciju, đumbir i alkalne začine za čišćenje crijeva. Grejp je pun vitamina i vlakana, a zajedno s umirujućim đumbirom, pripremit će probavni sistem. Za ručak zvijezda je sok sa začinima. Uzmite sezonsko bilje, peršun je uvijek dobar odabir jer je snažan antioksidant. Bademi i brokula osigurat će vam energiju. Blagi povrtni čaj navečer omogućit će odmor želucu. Bit ćete zadovoljni i spremni za nastavak sedmice.


Doručak – Jutarnji sok

Za prvi dan potreban nam je sok za čišćenje organizma. Slatkoća crvene jabuke ublažiće gorčinu grejpa, dok sok salatnog povrća osigurava hranjiv početak dana.

Sastojci: pola grejpa, 1 limun, 2 stabljike celera, pola krastavca, 3 rotkvice, 1 crvena jabuka, 2 cm đumbira.

Priprema: Ogulite grejp i limun, ostavite malo bijele kore jer je bogatija mineralima i vlaknima od samog voća. Iscijedite grejp i limun. Pripremite sok od celera. Ogulite krastavac (posebno ako je premazan voskom), pa ga također stavite u sokovnik. Dodajte rotkvice, a ako im je lišće svježe, uključite i njega. Jabuku isjeckajte na četvrtine i dodajte soku. Ogulite đumbir i stavite ga u sokovnik. Dobro izmiksajte i sipajte u čašu.

Napomena: Ako vam ostane lišća celera, dodajte ga večernjem povrtnom čaju.


Ručak – Sok od zelenog bilja

Ovaj napitak nazivamo biljni alhemičar. Svježe i aromatično začinsko bilje ima mnogo karakteristika koje u potpunosti koristimo – od stabljika do lišća.

Sastojci: 3 stabljike celera s lišćem, šaka mladog špinata, mala vezica peršuna, 1 mrkva, 1 krastavac, pola limete, 1 kašičica lanenog ulja.

Priprema: Celer, špinat i peršun temeljito operite i osušite. Stavite celer u sokovnik. Nakon što dobijete sok, dodajte mrkvu. Zatim stavite oguljeni krastavac u sokovnik, a potom i špinat. S listova peršuna sklonite listove i stavite ih zajedno sa stabljikom u sok. Sok od svih sastojaka sipajte u čašu, dobro promiješajte i dodajte iscijeđeni sok od limete. Poslužite u čaši i prelijte uljem.


Užina – Energetski napitak od badema i brokule

Popijte ovaj napitak prije podne ili kasnije popodne.

Sastojci: 12 badema s korom, 75 ml vode (po želji više), 1 cvjet brokule.

Priprema: Prvo pomiješajte bademe i vodu u blenderu da bi se sitno isjeckali. Dodajte brokulu i dobro izmiksajte.


Večera – Hranljivi povrtni čaj

Pripremite ga u većim količinama jer ga možete piti kroz dan umjesto čaja i kafe s kofeinom. Kada priprema postane rutina, mijenjajte začine i bilje kako biste promijenili okus.

Sastojci: 2 litre vode, 3 mrkve, 1 batat, 4 stabljike celera, 2 luka, 1 praziluk, 2 krompira, 3 češnja bijelog luka, 6 zrna crnog bibera, 1 lovorov list, mala vezica peršuna, morska ili kuhinjska so

Visited 872 times, 3 visit(s) today