Kako smanjiti temperaturu je pitanje koje je gotovo svako od postavio barem jednom u internetskoj pretrazi. Visoka temperatura često je povezana s bakterijskom ili virusnom infekcijom. Ona je važan saveznik imunološkog sistema.Iako se vjeruje da čak i blago povišena temperatura može biti opasna, pokazalo se da ima i pozitivne strane. Evo savjeta i recepata za smanjenje temperature kod kuće.
Šta je povišena temperatura?
Kada se naše tijelo bori protiv infekcija, često dobijemo povišenu temperaturu. Kakva je to reakcija?Temperatura je ključna obrambena reakcija tijela i pomaže u borbi s uzročnicima bolesti. Ona zaustavlja infekcije, sprečava njihovo širenje i neutralizira njihovo štetno djelovanje. Istovremeno, jača i oporavlja imunološki sistem, što je posebno važno kod virusnih infekcija za koje ne postoje odgovarajući lijekovi.
Normalna tjelesna temperatura se kreće od 36 do 37 stepeni, a sve iznad toga smatra se patološkim stanjem. Nije je uvijek potrebno snižavati pod svaku cijenu, jer prirodno potiče znojenje, što je prirodni mehanizam hlađenja tijela.Stoga, visoku temperaturu ne treba obarati po svaku cijenu. Treba djelovati tek kada pređe 38.5 stepeni. Inače, ona je jednostavan i prilično pouzdan pokazatelj ukupnog stanja organizma, pa može čak pokazati koliko je ozbiljna bolest.
Utjecaj temperature na tjelesne funkcije
Kao što smo već spomenuli, povišena temperatura nije bolest, već stanje. Ona je zapravo odgovor organizma na prijetnju po naše zdravlje.Pri povećanju iznad dopuštene granice, tijelo se pregrijava. Zadržava više topline nego što je otpušta i šire se krvne sudove na površini kože. Započinje znojenje, pri kojem se gube tekućine i minerali. Metabolički procesi se ubrzavaju više od pet puta, a potreba tkiva i organa za kisikom raste. Kao rezultat, gubitak tekućine može dovesti do oscilacije krvnog pritiska.U slučaju visoke temperature, pritisak pada, a srce ubrzava rad kako bi vratio pritisak na normalu. Ovo uzrokuje gubitak elektrolita kroz znojenje i može dovesti do poremećaja srčanog ritma.
Nedostatak kisika ometa funkcioniranje mozga, što rezultira sljedećim:
- glavobolja,
- vrtoglavica,
- dezorijentacija,
- pospanost.
Sve to pojačava djelovanje vegetativnog nervnog sistema, pa osoba postaje razdražljiva. Dodatno, padom volumena cirkulirajućih tekućina, smanjuje se i funkcija bubrega.
Sniziti temperaturu samo kad pređe 38.5 stepeni
Povišena tjelesna temperatura igra važnu obrambenu ulogu u organizmu i pouzdano ukazuje na dobar imunološki odgovor. Temperaturu između 37.5 i 38.5 stepeni Celzijusa ne treba snižavati, jer to može produžiti djelovanje štetnih mikroorganizama. Reakcija na porast temperature varira među ljudima; dok neki teško podnose i blagi porast, drugi mogu podnijeti visoke temperature bez problema.
Porast temperature ukazuje na dvije stvari: da je tijelo napadnuto, ali da se i brani. Temperaturu iznad 38,5 stepeni treba smanjivati, jer tad počinje štetiti tijelu i produžiti prisutnost uzročnika bolesti. Uz antipiretike, preporučuje se hlađenje kupkama, tuširanje, rasterećenje odjeće i provjetravanje prostorije gdje oboljela osoba boravi. Pojava razdražljivosti, dezorijentacije, grčeva ili halucinacija zahtijeva hitno snižavanje temperature.
Povišena temperatura od par dana nije problem i ne treba zabrinjavati. Rijetko traje kraće od tri dana, bez obzira na uzrok…Međutim, ako temperatura traje duže, a stanje se ne poboljšava, potrebno je posavjetovati se s ljekarom. Tada se dijagnosticira i utvrđuje uzrok, te prema njemu određuje terapija.
Kako sniziti temperaturu kod beba
Roditelji djece koja su sklona febrilnim konvulzijama trebaju biti posebno oprezni, jer visoka temperatura može uzrokovati dugotrajne grčeve, čak i do 30 minuta, što može oštetiti moždane stanice i ugroziti djetetov život.Teške infekcije rijetko izazivaju temperaturu ispod 38°C, dok temperatura od 40°C, posebno kod beba, zahtijeva liječnički pregled.
Metode snižavanja temperature kod beba:
Kupanje ili tuširanje mlakom vodom. Skinite dijete i stavite ga u kadu s mlakom vodom. Polivajte cijelo tijelo, osim glave i lica, spužvom. Na taj način voda isparava s površine tijela, odvodeći toplinu. Vlaženje kože trebajte provoditi oko 20 minuta kako bi snižavanje temperature bilo lakše.
Primjena obloga s mlakom vodom. Oblozi se koriste tako što se mokrom, iscijeđenom pelenom ili plahtom, dijete omota od vrata do stopala. Preko toga stavlja se deblji, suhi frotirski ručnik. Nakon 5 minuta, oblog se uklanja, sve se skida s djeteta i trlja ga se ručnikom.Davanje tekućine kako bi se spriječila dehidracija. Dijete treba piti što više tekućine jer su potrebe povišene 2-3 puta. Visoka temperatura može izazvati dehidraciju.Hlađenje prostorije gdje dijete boravi. Temperatura prostorije ne bi trebala biti viša od 22 °C. Dijete trebate osloboditi suvišne odjeće. Pedijatri preporučuju odjeću od prirodnih materijala, poput pamuka, koji dobro upija vlagu.
Kako smanjiti temperaturu kod odraslih
Osim lijekova kao što su brufen, paracetamol, andol i ostali, možete isprobati i metode za smanjenje temperature na prirodan način. Neki prirodni preparati pokazali su se kao izvrsni antipiretici. Preporučuje ih i alternativna medicina. Pomažu tijelu oslobađajući ga toksina i potiču znojenje.Kada želite smanjiti tjelesnu temperaturu, važno je izbjeći pogrešne i široko rasprostranjene postupke. Puno je načina kako sniziti temperaturu prirodno. Savjetuje se da se dodatno ne utopljavate, jer može pogoršati stanje.Ne preporučuje se pokrivanje preko glave, ali ni potpuno oslobađanje odjeće. Najbolje je nositi pamučnu majicu, donji dio pidžame ili pamučne hlače, a čarape su obavezne. Na ovaj način koža ostaje slobodna i tijelo efikasnije oslobađa višak topline.
Kada je visoka temperatura opasna?
Povišena tjelesna temperatura može predstavljati opasnost za osobe s kardiovaskularnim bolestima, jer porast od samo 1°C može ubrzati rad srca za 15 do 20 otkucaja u minuti, što dodatno opterećuje srčani mišić. Također, može pogoršati stanje bolesnika s respiratornim problemima zbog većih potreba za kisikom.Visoka temperatura može biti opasna i za osobe s upalom ili oštećenjima mozga. U takvim slučajevima može izazvati oticanje, što dodatno oštećuje moždane stanice.
Smanjenje temperature alkoholom
Ako želite smanjiti temperaturu, možete koristiti alkohol za masažu. Obratite posebnu pažnju na pulsna mjesta kao što su pregibi na podlakticama, jamice iza koljena i zglobovi. Možete masirati stopala i dlanove.Alkohol izvlači temperaturu i odličan je lijek kada ste febrilni. Ako nemate alkohol pri ruci, obloge za smanjenje temperature također su korisne.
Kako smanjiti temperaturu oblogama?
Oblozi od hladne vode stavljaju se na pulsna mjesta. Smanjenje temperature rakijom je slično, samo masirate pulsna mjesta.
Smanjenje temperature tuširanjem
Tuširanje vodom hladnijom od uobičajene može pomoći. Također omotajte se mokrim ručnikom na nekoliko minuta. Postupak ponovite dva do tri puta dnevno, pa se odmorite u krevetu.Najbolji narodni lijekovi za smanjenje temperature
Smanjenje temperature krompirom
Ako se pitate kako sniziti visoku temperaturu krompirom, narežite jedan veći krompir, bez guljenja, nakon što ga operete. Napravite obloge od izrezanog krompira, postavite na tabane i obujte čarape. Držite dok se oblog ne osuši, a zatim možete ponoviti postupak.Za brzo smanjenje temperature, potrebno je unositi što više tekućine. Najbolje je piti topli čaj koji stimulira znojenje i sprečava dehidraciju. Preporučuje se konzumiranje voćnih sokova, naročito od svježe iscijeđenog limuna i naranče, jer su bogati vitaminima i mineralima.
Menta i žalfija
Prelijte kašičicu mačje trave, resnika, mente i žalfije litrom vruće vode. Ostavite da stoji oko deset minuta, a zatim procijedite čaj. Pijte po šolju ovog čaja svakih sat vremena.
Čaj od majčine dušice
Napravite mješavinu od po 20 grama cvjetova kamilice i majčine dušice (smanjuju upalu) i 20 grama cvjetova lipe, koja izaziva znojenje. Šolju kipuće vode prelijte preko kašičice mješavine, ostavite da odstoji desetak minuta i procijedite. Pijte nekoliko šolja dnevno.
Kako spustiti temperaturu s đumbirom
Đumbir je odličan lijek za prirodno snižavanje temperature jer pored mnogih ljekovitih svojstava, djeluje kao prirodni antipiretik, posebno u kombinaciji s limunom.
Sirup od ovih biljaka možete napraviti na sljedeći način:
Ogulite korijen svježeg đumbira, nasjeckajte ga na kockice, dodajte kilogram šećera, pa sve to izmiješajte i prelijte s 2 litre vode. Držite na vatri dok ne provri. Maknite sirup s vatre, ostavite da stoji 12 sati, i pomiješajte sa sokom od 1,5 kilograma limuna. Preporučuje se čuvanje sirupa u staklenim bocama u frižideru i uzimanje razrijeđenog s vodom.
Dodatni savjeti kako sniziti temperaturu:
- Najtočnije mjerite temperaturu prije jela kada vam je stomak prazan.
- Ne preporučuje se konzumacija čvrste hrane kad imate visoku temperaturu.
- Pijte dosta tekućine, naročito kada imate visoku temperaturu praćenu proljevom i povraćanjem.
- Često provjetravajte prostoriju u kojoj boravi osoba s visokom temperaturom.
Kada je ne treba snižavati?
Kao što smo već rekli, povišenu temperaturu ne treba tretirati kao bolest. Ona je samo simptom koji ukazuje na borbu tijela s nekim poremećajem.Temperatura se najčešće javlja kod infekcija. Tada leukociti oslobađaju ključne proteine – pirogene, koji sudjeluju u imunološkom odgovoru tijela. Pirogeni utječu na mozak za kontrolu tjelesne temperature, pa ona raste kako bi uništila uzročnike infekcije. Na taj način sprečava nastanak daljnjih oštećenja tijela.Zato se kaže da je povišena temperatura na neki način zdrava reakcija. Ona nas obavještava o tome da li naš imunitet pravilno funkcionira.
Važno: temperatura iznad 40 stepeni smatrana je vrlo opasnom i zahtijeva hitnu intervenciju. Ukoliko traje duže vrijeme, može izazvati oštećenje mozga, čak i smrt.