Medicinska dijeta može istopiti čak jedan kilogram dnevno. Zvuči sjajno, zar ne? Imajte na umu da je to sasvim moguće uz malo dobre volje i strpljenja. Cijeli svijet već godinama je oduševljen ovom učinkovitom metodom mršavljenja.Tajna uspjeha ovog režima prehrane leži u njegovoj jednostavnosti. Ljudi su ranije imali velike poteškoće s razumijevanjem kako dijete općenito funkcioniraju i šta tačno trebaju raditi. To se promijenilo kada je doktor Tarnover jasno odredio šta, kada i koliko treba jesti. Osim toga, ovaj način donosi najbrže rezultate, zato ga biraju svi koji žele što prije smršaviti.
Ostanite s nama i saznajte kako brzo izgubiti kilograme uz pomoć ove nevjerovatne dijete.
Kako i kada je nastala Scarsdale dijeta
Bolnička dijeta nastala je 70-ih godina prošlog stoljeća zahvaljujući poznatom američkom kardiologu Tarnoveru. On je svojim pacijentima štampao upute za prehranu, koje su oni počeli međusobno dijeliti.U vrlo kratkom vremenu, ova brošura postala je međunarodni hit. Ubrzo je doktor napisao i objavio knjigu „Kompletna Skarsdejl medicinska dijeta“, koja se i danas prodaje.Ova dijeta je prvobitno osmišljena za srčane bolesnike jer im bukvalno spašava život. Poznato je da svi koji pate od prekomjerne težine žive u stalnoj opasnosti od srčanog udara. Ovaj sistem je vrlo učinkovit za te kritične slučajeve.Naziva se i bolnička dijeta jer se koristila kod pacijenata koji nisu smjeli na operaciju zbog prekomjerne težine.Ovaj način ishrane uspješno se primjenjuje širom svijeta. Preferiraju ga čak i oni koji žele brzo smršati zbog važnih događaja poput vjenčanja ili godišnjeg odmora. Idealan je za ljubitelje mesa jer ne zahtijeva odricanje od proteina. Možete slobodno jesti u restoranima, bez previše suzdržavanja, uz pravilan odabir jela.
Koja su osnovna pravila bolničke dijete
Medicinska dijeta za 15 dana temelji se isključivo na proteinima (43 posto), mastima (22,5 posto) i ugljikohidratima (35,5 posto). Petnaestodnevni program nije lagan, i morate se pridržavati propisanog jelovnika. Za to vrijeme ne smijete konzumirati nikakvu dodatnu hranu, koja nije navedena u knjizi.Smanjenim unosom lipida potaknut ćete tijelo na sagorijevanje vlastitih zaliha masnoće. Posebno je učinkovita u uklanjanju masnih naslaga s struka, što potvrđuju i ljekari.Nakon tretmana prelazi se na fazu kontrolisane ishrane prema knjizi doktora Tarnovera. Predviđa se izbjegavanje šećera, krompira, tjestenine, mliječnih masti, kruha i deserata. Sve se ovo radi kako bi se izbjeglo vraćanje kilograma, što je vrlo čest problem poznat kao jo-jo efekat.
Svakog dana morate popiti tačno 4 čaše vode kako biste izbacili sve što je bolnička dijeta sagorjela. Ovaj korak ne smijete preskočiti. Također je preporučljiva umjerena fizička aktivnost – šetnje, vožnja bicikla, lagane aerobne vježbe. Zbog smanjenog unosa kalorija ne smijete pretjerivati s naporima, ali je dozvoljeno šetati svaki dan po 3 kilometra.Danas postoje razne varijante medicinske dijete. Iako ne smijete mijenjati sastojke, možete eksperimentisati s načinom pripreme i začinima.
Medicinska dijeta jelovnik za 15 dana
Prije nego što počnemo s receptima, podijelit ćemo nekoliko savjeta. Svu hranu pripremajte bez rafiniranih ulja i masti. Kako biste poboljšali okus, možete dodati so, biber, limun, sirće, soja sos i senf.Uz svaki obrok obavezno je ispijanje šoljice crne kafe ili čaja bez šećera. Ako nije navedena veličina porcije, određujete je sami, prema apetitu. Međutim, ljekari preporučuju umjerenost u konzumaciji.Između obroka možete grickati celer i šargarepu u neograničenim količinama, bez brige za vašu liniju.Sada ćemo podijeliti originalnu verziju medicinske dijete koja se pokazala najučinkovitijom. Pa krenimo po danima…
Doručak je uvijek isti
Svako jutro jedite lagan obrok koji se sastoji od:
Crveni grejp.
Kriška cijelozrnastog hljeba (može i raženi).
Šoljica kafe ili nezaslađenog biljnog čaja (slobodno koristite crni ili zeleni).
Ako ne volite kiselo voće, možete birati ananas ili mango. Medicinska dijeta s pomorandžama također daje odlične rezultate.
Ponedeljak
ručak:
– suhomesnati proizvodi ili riba,
– svježi ili dinstani paradajz.
večera:
-više konzervirane ribe,
-kriška kruha,
-količina salate po želji.
-grejpfrut
Utorak
ručak:
-lagana voćna salata.
večera:
-juneće pljeskavice,
-obilje paradajza, celera, krastavaca, prokulica.
Srijeda
ručak:
-tunjevina (može konzervirana, ali bez sosa)
-crveni grejp.
večera:
-pečene svinjske kremenadle,
–zelena salata (bez ograničenja).
Četvrtak
ručak:
-dva jaja (kuhana ili pečena),
-mladi švapski sir,
-kuhana boranija ili paradajz.
-kriška kruha.
večera:
-pileće bijelo meso s roštilja,
-boranija ili špinat.
Petak
ručak:
-sir s malim postotkom masti,
-špinat,
-kriška kruha.
večera
-konzervirana riba
-sezonska salata,
-kriška kruha.
Subota
ručak:
-svježa voćna salata
večera:
-pečena pileća ili ćureća prsa,
-zelena salata i paradajz.
-jedan grejpfrut.
Nedelja
ručak:
-piletina ili ćuretina,
-svježi paradajz,
-šargarepa,
-kuhani kupus, zamjena brokoli,
-grejp ili dinja.
večera:
-juneći odrezak (bez masnih dijelova),
-salata od krastavaca, celera, paradajza i brokolija.
Dopuna jelovnika za srijedu i petak
Ovaj jelovnik trebate ponoviti i naredne sedmice, ako ste na petnaestodnevnom režimu. Bolnička dijeta je nekoliko godina kasnije malo izmijenila svoj jelovnik. Tako za petak postoji i dodatna opcija, koja je navedena i u knjizi dr. Tarnovera.
Prijedlog za ručak:
-jaja i pileća džigerica,
-paradajz, salata, celer, masline i endivija,
-kriška kruha.
Preporučuje se sljedeća večera:
-supa od paradajza,
-pečena pileća prsa,
-salata od špinata,
-svježe borovnice.
Za srijedu postoje također neke promjene. Riječ je o svojevrsnoj gurmanskoj verziji koju su osmislili ljubitelji ove dijete:
Kako izgleda gurmanski glavni obrok:
-tunjevina,
-kriška kruha,
-tek ubrano bobičasto voće.
Preporuka za večeru:
-jagnjeći složenac,
-grilovani paradajz,
-mladi pasulj,
-svježi krastavci.
Ovaj meni trebate ponoviti i naredne sedmice. Upravo to preporučuje medicinska dijeta za 15 dana. Nakon toga pratite i ostale upute iz knjige. Scarsdale sigurno neće razočarati, izbor jela i recepata može zadovoljiti i prave gurmane među nama.
Koji su nedostaci medicinske dijete
Postoje različita mišljenja o tome je li medicinska dijeta zdrava za organizam. Prije svega govorimo o ketozi, koja se javlja pri smanjenom unosu ugljikohidrata. Tada naša jetra razbija mast na masne kiseline i ketone, koji u prekomjernoj količini mogu biti itekako štetni.Ako su pod kontrolom, ketoni mogu biti korisni za liječenje dijabetesa i raka, kao i epilepsije kod djece. Međutim, ako medicinska dijeta traje duže od dvije sedmice, lako može izazvati otkazivanje bubrega. Zato nikada ne idite preko petnaest dana, kako je i propisano.
Jedna od negativnih strana je i pojava vrtoglavice, kao i umora. Naime, medicinska dijeta kalorije pruža u vrlo ograničenoj mjeri, između 650 i 1000. Ne forsirajte se previše u tom periodu.Svi oni koji imaju genetsku sklonost prema porfiriji (poremećaju krvi) trebali bi izbjegavati Scarsdale metodu. Takve osobe će sigurno razviti ovu bolest ako pređu na ovaj način ishrane.
Zbog nedostatka mliječnih proizvoda nije pogodna za žene preko 50 godina, kao ni za trudnice.Medicinska dijeta nuspojave može izazvati i zbog prevelike količine proteina, što dovodi do krhkosti kostiju – osteoporoze. Budući da se s masnim naslagama smanjuje i mišićna masa, nije preporučljiva profesionalnim sportistima. U svakom slučaju, prije donošenja bilo kakve odluke preporučljivo je savjetovanje s ljekarom, kao i s fitnes trenerom.
Zaključak
I eto, pokazali smo vam kako medicinska dijeta za 15 dana eliminiše višak kilograma. Pridržavajte se navedenog i rezultati neće izostati ni u vašem slučaju. Uključite se u razgovore na društvenim mrežama, forumima i podijelite vaša iskustva. Koristit će vam sigurno, a osobama koje su tek na početku, dat će dobar podsticaj za dalje. Ovaj svojevrsni „vjetar u leđa“ definitivno im može pomoći. Uz pridržavanje jelovnika jako je važno da ste fizički aktivni.