Naša kičma sačinjena je od pršljenova između kojih se nalaze specijalni delovi nalik na pločice želatinaste strukture. To su diskovi koji služe kao zaštita kičmenog stuba od vanjskih uticaja koji mogu izazvati oštećenja.Ipak, s vremenom dolazi do trošenja ili oštećenja diskova, te mogu iskočiti iz svog ležišta u međupršljenske prostore. Tada vrše pritisak na obližnje nerve, izazivajući bol, a takvo stanje poznato je kao hernija diska.Najčešće se javlja između 35. i 45. godine, a pretile osobe su u većem riziku jer su njihovi diskovi dodatno opterećeni. Također, osobe koje se bave teškim fizičkim poslovima lakše dobiju ovu bolest. O tome šta je diskus hernija i kako se liječi, saznajte dalje.
Koji su uzroci hernije diska?
Diskus hernija najčešće se javlja kao posljedica raznih degenerativnih promjena na kičmi, a rjeđe zbog težih povreda. U tom slučaju, često je praćena dislokacijom pršljenova ili složenim prijelomima.Poznato je da stajanje povećava pritisak u diskovima, dok se sjedenjem naslonjeno ili ležanjem on smanjuje. Zato fizički radnici često pate od hernije diska zbog stalnog izlaganja pritiscima. Osim njih, prekomjerna težina, pušenje i loše držanje tijela također spadaju u rizične grupe.Pored toga, diskus hernija nastaje zbog arterioskleroze i čestih sitnih oštećenja diskova usljed prenaprezanja.
Naprezanjem i podizanjem težeg tereta, kada je kičma savijena, gotovo uvijek dolazi do oštećenja diska, a često se desi i pucanje fibrinoznog prstena. Tada dolazi do pucanja fine mreže i gubitka vode unutar mekanog jezgra. To rezultuje smanjivanjem otpornosti diska na bilo kakvo opterećenje.Ako je prisutna arterioskleroza, intervertebralni disk je posebno osjetljiv. Smanjuje se količina vode unutar njega, pucaju fibrinski prstenovi i pomiču se iz svog položaja. Prvi simptom je pritisak na nerv, jer diskus hernija tada pritiska okolna tkiva.S vremenom se simptomi pogoršavaju, jer funkcionalnost diskova opada s godinama, a kičma gubi elastičnost i fleksibilnost, što olakšava oštećenja.
Koji su simptomi diskus hernije?
Iako postoje vratna i torakalna diskus hernija, iskliznuće diska u 90% slučajeva javlja se u donjem dijelu leđa zbog povreda ili nepravilnog podizanja tereta. To uzrokuje oštar bol u lumbalnom dijelu koji zrači niz jednu nogu do stopala, mada se može javiti i tupa bol čiji se intenzitet polako povećava.
Bolovi su izraženiji noću, posle dužeg stajanja ili sjedenja, kao i nakon duže šetnje. Povećavaju se prilikom kihanja, kašljanja ili smijanja. Tokom pojačane fizičke aktivnosti, intenzitet bolova raste, dok odmor i ležanje većinom pomažu.
Lumbalna diskus hernija rjeđe se manifestuje bolovima u stopalima praćenim slabošću, toliko da osoba ne može hodati na prstima ili petama. U najtežim oblicima dolazi do nemogućnosti kontrole mokrenja, čak i stolice, te poteškoća sa potencijom, dok kod obje noge dolazi do spuštanja.
S druge strane, iskliznuće diska u vratnom dijelu prepoznaje se po bolu u vratu, koji se može širiti niz rame i ruku sve do prstiju, s ukočenošću ili utrnulošću ruke.Vratna diskus hernija karakterizira se različitim simptomima, a ako se disk pomeri ka centralnom dijelu kičme, dolazi do slabosti u nogama zbog pritiska na kičmenu moždinu. Ako se pak pomerio prema lateralnom dijelu kičmenog kanala, javljaju se bolovi u vratu i slabost u rukama sa trnjenjem.
Kako liječiti diskus herniju medikamentima?
U početku liječenje diskus hernije treba biti neoperativno. Oštećeni disk mora se zaštititi dok se pomjereni dio ne osuši (fibrozira). Nakon toga će smanjiti svoju masu i osloboditi nerve od pritiska.
Pravilna dijagnoza ključna je za efikasnost terapije i obično se postavlja rentgenskim pregledom. Najčešće se koriste lijekovi protiv bolova i upala, kao i oni koji ublažavaju spazam mišića. Medikament može biti uziman oralno ili nanesen na bolno mjesto kao mast ili gel. Postoje i injekcije koje se primjenjuju u leđa da bi se održavali simptomi pod kontrolom nekoliko mjeseci.
Kod vratne diskus hernije, bolovi se šire u ruke pa se liječenje započinje mirovanjem uz uzimanje analgetika, miorelaksansa i antiinflamatornih lijekova (npr. naproksen, ibuprofen), kao i oralnih steroida (poput deksazona). Kada bol popusti, vrat se imobilizira okovratnikom, a pomažu i terapije istezanja glave…
U slučaju lumbalne diskus hernije, terapija počinje obaveznim mirovanjem uz analgetike, mikroleksante i kortikosteroide. Kada se simptomi smire, dozvoljene su umjerene aktivnosti uz preporuku korištenja lumbosakralnih steznika za zaštitu kičme.Važno je započeti fizioterapiju, jer jačanje trbušnih, paravertebralnih i vratnih mišića značajno doprinosi oporavku. Kad se mišići ojačaju, steznik više nije potreban.
Obavezne su vježbe za diskus herniju
Terapija lijekovima dopunjava se laganim vježbama, pri čemu treba izbjegavati neprekidno ležanje osim kod komplikacija. Fizijatar određuje intenzitet i trajanje vježbi koje imaju za cilj smanjenje pritiska na nerve i jačanje mišića leđa, vrata ili stomaka.
Obično se primjenjuju lagani pokreti istezanja sa savijanjem, ali vježbe za diskus herniju ne treba raditi proizvoljno, jer neprikladni pokreti mogu pogoršati stanje.
Operacija hernije diska nije uvijek neophodna
U 90% slučajeva operacija nije potrebna. Njome se pribjegava samo ako nijedna neoperativna metoda nije dala rezultate, ili ako se pojave komplikacije kao što su nemogućnost kontrole mokrenja ili oštećenje mišića u analnom području. Torakalna hernija diska je najsloženija za liječenje jer zahtijeva otvaranje grudnog koša.
Vratna diskus hernija operira se ako dođe do slabosti u nogama. Tada se disk uklanja u cijelosti mikrohirurškom metodom, pri čemu se ugrađuje titanski implant ispunjen umjetnom kosti. Nakon operacije, pršljenovi srastu i gubi se pokretljivost tog segmenta. Oštećenja kičmene moždine minimalna su, jer se operacija obavlja iznad kičmenog ovoja.
Lumbalna diskus hernija se operira ako pacijent ne može kontrolirati mokrenje, stolicu ili potenciju, a stopala padaju. U tom slučaju, disk se uklanja iz kičmenog kanala i međupršljenskog prostora. Nije potpuno uklonjen već djelomično.Operacija u oba slučaja traje do sat vremena. Da biste izbjegli operaciju, slijedite savjete liječnika. Pomoć možete potražiti u fitopreparatima nakon konzultacije s ljekarom.
Koliko traje oporavak nakon operacije diskus hernije
Oporavak i život nakon operacije izuzetno su važni za svakog pacijenta, stoga je neophodno pratiti dane smjernice. Fizička aktivnost je ograničena u prvih nekoliko sedmica kako bi rana zacijelila. Mišićni tonus mora se potpuno oporaviti nakon operacije.
Nikako se ne smije podcijeniti diskus hernija u ovom periodu. Općenito, ova faza traje od 14 do 21 dan. Slijedi fizikalna terapija u trajanju od 30 dana koja je obavezna. Nakon toga moguće je vratiti se svakodnevnim aktivnostima, ali uz zaštitne položaje i obavezne vježbe za jačanje mišićnog tonusa.
Vratna diskus hernija operativno liječenje ima bolje rezultate u oporavku u poređenju s lumbalnom. Naime, kod 30% pacijenata koji su operisali lumbalni dio kičme, vraća se kronični bol zbog raznih razloga poput degenerativnih promjena, bolesti kičmenog stuba ili oštećenja nerva.Postoperativni oporavak nakon operacije diskus hernije podrazumijeva izbjegavanje podizanja teškog tereta (posebno iz savijenog položaja), kao i dugotrajno sjedenje.Kućna njega izuzetno je važna u ovom periodu. Potrebno je opustiti se i pronaći vrijeme za oporavak. Preporučuje se koristiti jastuk kod ležanja na podu ispod koljena ili glave. Za sjedenje, jastuk se može staviti između leđa i stolice. Noću ga držite između koljena kako biste ubrzali oporavak.
Diskus hernija prirodno liječenje ljekovitim biljem
Tinktura od kantariona ublažava bolove
Preliti 100 g lista i cvijeta kantariona sa pola litre alkohola. Ostaviti na tamnom mjestu sedmicu dana, a zatim procijediti. Svake večeri prije spavanja mazati bolno mjesto dobijenom tinkturom.
Može pomoći i tinktura od bijelog luka
Ispasirati 500 g luka u blenderu da se dobije kaša, a potom dodati 1 čašu alkohola. Nakon tjedan dana držanja na tamnom mjestu, procediti i koristiti kao tinktura od kantariona, ali oboljelo mjesto prethodno mazati uljem.Diskus hernija se ovim prirodnim lijekovima ne može izliječiti, ali svakako pomažu u ublažavanju tegoba i kao prevencija.
Koristite kičicu i brezu
Osim tinkture, može se koristiti kantarionov čaj u kombinaciji s još pet biljaka. Pomešati po 1 kašiku zdrobljenog lista i cveta kantariona, sitno zdrobljenog lista i cveta kičice, lista breze, lista žalfije, nadzemnog dijela troskota i ploda kleke. Svu smjesu preliti sa litrom vode, pustiti da se odstoji poklopljeno sat i po vremena, procijediti, zasladiti medom i piti tokom dana.
Nana i pelin ublažavaju bol
Pomiješati po 1 kašiku nane, pelina, hajdučke trave i lista kupine. Sipati u 2 l vode i kuhati 5 minuta nakon što proključa. Ostaviti poklopljeni čaj dva sata, procijediti i piti tri puta dnevno po jednu šolju prije i poslije obroka, maksimalno 10 dana.
Prirodni lijek za diskus herniju od aloje i gaveza
U mašini za mljevenje mesa samljeti 200 g korijena gaveza. Dodati 200 g meda i 50 ml svježeg alojinog soka. Dobro promiješati i čuvati u frižideru. Uzimati 1 kašiku svako jutro na prazan stomak.Ovaj prirodni lijek koristan je dvije sedmice bez prekida, nakon čega se napravi pauza od dvije sedmice i po potrebi ponovi terapija. S druge strane, mogu se koristiti i listovi gaveza za ljekovite kupke.Uzeti 170 g suhih listova biljke i preliti sa 5 l vode. Nakon 12 sati procijediti i vodu dodati u pripremljenu kupku.
Kopriva pomaže i liječi
Iako žari, kopriva učinkovito uklanja bol uzrokovan vratnom i lumbalnom diskus hernijom. Dovoljno je „išibati“ bolno mjesto svježe ubranom biljkom – brzo ćete osjetiti olakšanje i poboljšati cirkulaciju. Isti efekt ima i svježe lišće koprive koje se polaže na bolno mjesto i omata krpom.
Ako niste skloni radikalnim metodama, može vam pomoći tinktura koprive.Pravi se tako što se 2 kašike suhog sitnog korijena koprive prelije sa pola litra alkohola. Nakon sedam dana, procijediti i svakodnevno masirati bolno mjesto dobijenom tinkturom.S druge strane, žara se može koristiti kao čaj u kombinaciji s rastavićem.Pomiješati jednake količine tih biljaka i jednu kašiku mješavine preliti sa šoljom ključane vode. Nakon hlađenja, procijediti i piti po šolju ujutru i navečer.
Bijela vrba kao saveznica protiv bolova u kičmi
Čaj od kore bijele vrbe može ublažiti bol izazvan lumbalnom hernijom diska, jer biljka ima strukturu sličnu aspirinu. Napitak se pravi kuhanjem 2 kašike kore u ključaloj vodi 10 minuta. Nakon što čaj odstoji pola sata, procijedi se i pije tokom dana u gutljajima, ali ne prije konsultacije sa liječnikom, naročito ako koristite lijekove koji pospješuju zgrušavanje krvi.
Pomažu kleka i kamilica
Tinktura od kleke može pomoći u ublažavanju bolova. Izgnječiti 2 šake suhih plodova, preliti ih litrom alkohola i ostaviti na toplom i svijetlom mjestu 20 dana uz svakodnevno mućkanje.Nakon procijeđivanja, tinktura se koristi za masiranje bolnog mjesta nekoliko puta dnevno. Pored toga, kamilica i maslinovo ulje su korisni.100 g cvjetova kamilice preliti sa 1 l ulja i zagrijavati na pari 2 sata. Nakon cijeđenja, natopiti gazu maslinovim uljem i staviti oblogu na bolno mjesto.
Lečenje diskus hernije bez operacije
Oblozi sa ljekovitim biljem mogu ublažiti tegobe izazvane hernijom diska. Pripremili smo vam dvije provjerene metode:Pomiješati 100 g listova žalfije, 50 g rastavića, 50 g listova nane i 50 g cvjetova kamilice. Četiri kašike mješavine preliti ključalom vodom samo da voda prekrije biljke. Nakon nekoliko minuta procijediti i staviti gustiš na gazu ili pamučnu tkaninu te ga priviti na bolno mjesto i držati sat vremena svake večeri prije spavanja.
Mogu se koristiti i oblozi od krompira:
Veći krompir rezati na kolutove, staviti ih na bolno mjesto i pričvrstiti zavojem. Obloge držati minimalno tri sata, po mogućnosti prije spavanja.
Izvanredan narodni recept protiv bolova u donjem dijelu leđa
Tri večeri, 3 sata prije spavanja masirati bolno mjesto – prva dva minuta ljutom rakijom, a onda četiri minuta svinjskom mašću. Nakon toga, staviti smjesu narendane crne rotkve i narendanog korijena rena u razmjeri 2:1, prekriti krpom i staviti mali jastuk, smjesu držati sat vremena.Tada se bolno mjesto maže uljem i omotava vunenom krpom. Tokom terapije rotkvom i renom, pijte čaj napravljen od 1 kašike sitno zdrobljenog lista ružmarina, lista i cvijeta kantariona, lista breze, cvijeta zove, lista i cvijeta hajdučice i igličastih listića bora. Mješavina se prelije sa 1,2 l ključale vode, a nakon dva sata se procijedi i po želji zasladi medom. Pijte po 2 dl prije i poslije doručka, ručka i večere.