Svima dobro poznati čaj od šipka izuzetno je koristan u slučaju gripe i prehlade. Zbog visokog sadržaja vitamina, šipurak se također koristi za jačanje imunološkog sistema.Preporučuje se i kod bubrežnih oboljenja, te pojave kamenaca u bubrezima, ali to su samo neke od mnoštva ljekovitih svojstava šipka.Divlja ruža ili šipak (Rosa canina) u alternativnoj medicini koristi se prvenstveno plodovi, odnosno šipurak. Raste u blizini šuma, duž živica i ograda, po livadama te među grmljem i šikarama. Javlja se u mnogo različitih oblika i veoma je rasprostranjena.
Ljekovitost šipka
Plodovi divlje ruže su se od davnina koristili u ishrani, što je spomenuo i rimski ljekar Galen. Ljekovita svojstva šipka olakšavaju mnoge bolesti. Stari Rimljani su vjerovali da šipak liječi čak i bjesnoću kod pasa, odakle potiče ime “pasja ruža”.
U posljednje vrijeme, šipak je ponovo popularan jer je otkriveno da mesnati plodovi sadrže mnogo vitamina C. Šipak je, uz zeleni plod oraha, najbogatiji prirodni izvor ovog važnog vitamina.Najviše vitamina C ima u zrelom šipku koji nije omekšao i izgubio svijetlo-crvenu boju. Također je otkriveno da sušeni plod šipka, kao i proizvodi dobiveni preradom, zadržavaju veliki dio tog nestabilnog vitamina.Pored vitamina C, šipak je bogat karotenom i vitaminom P, a sadrži i vitamine B1, B2, E i K. Koštice su bogate vitaminom E i vanilinom, što im daje prijatan miris kad su samljevene.
Šipak obiluje vitaminom C
Zbog visokog sadržaja vitamina C, proizvodi od šipka preporučuju se za jačanje imunološkog sistema. Također, koriste se kao pomoćno sredstvo tokom liječenja i oporavka, pomažući otpornost na infekcije poput gripe i prehlade. Šipak sadrži i tvari koje skupljaju, olakšavajući probleme s proljevom, naročito onim izazvanim groznicom.
Pektini i organske kiseline iz šipka djeluju kao diuretici, potičući izlučivanje probavnih sokova i time ublažujući gastritis. Najnovija istraživanja pokazuju da ljekovitost šipka može pomoći kod bolova u zglobovima i povećanju pokretljivosti zglobova pogođenih artritisom.
Čaj od šipka koristi se kod upalnih procesa bubrega, posebno za spriječavanje novih oboljenja. Osobe sklone stvaranju pijeska i kamenaca u bubrezima ili mokraćnom mjehuru trebale bi često piti čaj od šipka. Nema potrebe dodavati šećer u čaj od šipka jer je prirodno sladak. Može se kombinovati i s drugim biljkama.Sjemenke šipka koriste se u narodnoj medicini kod bubrežnog kamenca, bolesti bubrega i mjehura, te kod reume i gihta. Šipkova marmelada zimi je odličan izvor vitamina C. Zreli šipak se bere u septembru i oktobru, zatim suši i usitnjava. Čaj od šipka nema štetnih efekata i može se piti koliko god želite.
Ljekoviti pripravci od šipka
Zbog brojnih ljekovitih svojstava šipka, koristi se na različite načine. Može biti u obliku pekmeza, marmelade, ali najčešće kao čaj ili dodatak čajnim mješavinama. U nastavku teksta pročitajte 15 recepata od divlje ruže koje definitivno morate isprobati.
Anemija i malokrvnost
Pomiješajte 2 kašike šipka, 2 kašike boba crnog ribiza s 2,5 dl hladne vode. Usitnjeni suhi šipak i ribizle prelijte hladnom vodom, stavite na vatru i kuhajte polako 10 minuta. Pijte tri šolje ovog čaja dnevno kod manjka željeza u krvi.
Gripa i prehlada
Pripremite mješavinu od 30 g šipka, 20 g cvjetova lipe, 20 g cvjetova bazge i 10 g pelina. Jednu kašiku čajne mješavine prelijte s 2,5 dl kipuće vode, poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta te procijedite. Po želji zasladite medom i uzimajte 2-3 puta dnevno.
Kamen u bubregu
Čaj pripremite tako što ćete kašiku zdrobljenih sjemenki kuhati u 2,5 dl vode pola sata, potom ostaviti pokriveno da odstoji sat vremena. Ima ugodan okus jer sjemenke sadrže vanilin. U narodnoj medicini ovaj čaj se koristi kod kamenaca, bolesti bubrega, mjehura i reume.
Jačanje imunološkog sistema
Pravite mješavinu od 10 g šipka, 20 g kamilice, 20 g bazge, 10 g matičnjaka, 10 g lista borovnice, 10 g koprive, 10 g stolisnika, 5 g nevena i 5 g hibiskusa. Jednu kašiku čajne mješavine prelijte šoljom vruće vode, ostavite 10 minuta i procijedite. Ovaj čaj za jačanje imunološkog sistema pijte dva puta dnevno.
Detoksikacija i čišćenje krvi
Pripremite mješavinu od 20 g šipka, 10 g listova breze i 10 g pirike. Prilikom pripreme čaja, kašičicu mješavine prelijte šoljom kipuće vode, ostavite pokriveno 15 minuta i procijedite. Pijte do tri šolje čaja dnevno.
Reuma i artritis
Pravite mješavinu od 30 g cvjetova ruže, lipe i bazge te 10 g cvijeta borača. Dvije velike kašike mješavine prelijte litrom kipuće vode, pokrijte i ostavite 20 minuta. Procijedite čaj, popijte ga toplog i po želji zaslađenog medom. Pomaže i u liječenju prehlade jer pospješuje znojenje.
Kao diuretik
Pripremite mješavinu od 50 g šipka, 20 g korijena zečjeg trna, 10 g listova breze i 10 g preslice. Jednu kašiku mješavine prelijte s 2,5 dcl kipuće vode, poklopite i ostavite 10-15 minuta, zatim procijedite. Čaj pijte 2-3 puta dnevno.
Kao laksativ
Šipak također djeluje kao dobar laksativ. Pomiješajte kašiku suhog izmrljvanog šipka s četvrtinom limuna s korom i prelijte s 2,5 dl hladne vode. Zagrijte i lagano kuhajte 5 minuta, zatim poklopite i ostavite da odstoji još 5-10 minuta. Procijedite i pijte toplo ili hladno 2-3 puta dnevno prije jela.
Pekmez od šipka
Zrele, omekšale plodove šipurka očistite od sjemenki i dlačica, pa mesnate plodove sameljite te pomiješajte s jednakom količinom šećera i vode. Kad voda ispari i šipak omekša, propasirajte ga i kuhajte dok se ne zgusne. Po želji dodajte malo limunovog soka.
Čaj od latica divlje ruže
Kašičicu latica divlje ruže prelijte s 2 dl kipuće vode, poklopite i ostavite 20 minuta, zatim procijedite. Ovaj čaj ima vrlo ugodan okus i koristi se za detoksikaciju krvi i kao blagi laksativ. Pije se i kod žutice, obilne menstruacije, i glavobolje.
Mirisni čaj od šipka
Potrebno vam je 15 g šipka, 15 g meda, 3 g cimeta, 3 gorka badema, 5 dl vode i 3 dl mlijeka. Oprane i osušene zdrobljene plodove i sjemenke šipka namočite 6 sati, zatim kuhajte u toj vodi 45 minuta. Procijedite, ohladite, pa dodajte med, cimet, bademe i mlijeko te kuhajte još jednom. Pijte 1-2 šolje dnevno.
Ocat od divlje ruže
Prelijte 125 g svježih latica ruže litrom bijelog vinskog octa i ostavite devet dana. Koristi se za obloge i umivanje lošeg tena. Posebno je koristan za ublažavanje svrbeža kože, ispiranje upaljenih desni i uklanjanje staračkih pjega.
Vino od šipka
Za proizvodnju vina od šipka potrebno vam je 3 kg plodova, 4 litra kuhane vode i 2 kg šećera. Plodove operite, očistite od peteljki, presijecite po dužini i stavite u posudu sa širokim otvorom. Pripremite otopinu od vode i šećera. Kad se izbistri, prelijte po plodovima.Zatvorite posudu čepom za vrenje ili lanenom krpom, te stavite na toplo mjesto. Nakon završetka fermentacije, procijedite vino i punite u boce, čuvajući ih dobro začepljene u hladnom podrumu.
Liker od šipka
Potreban vam je 250 g šipka, 250 g šećera i 1 litar lozovače s 45% alkohola. Usitnite šipak i stavite ga u staklenku od 1,5 litara. Prelijte lozovačom, dodajte šećer i ostavite deset dana na toplom uz povremeno mućkanje. Procijedite i punite u boce. Ljekovitost šipka u likeru najbolja je za jačanje imuniteta. Konzumirajte jednu malu čašicu dnevno, oko 0,5 dl.
Medeni liker od šipka
U 5 dl kipuće vode otopite 300 g meda, dodajte 50 g ružinih latica i poklopite. Nakon 10 minuta procijedite, dodajte litru rakije i promiješajte. Kad se tekućina potpuno ohladi, punite u boce i zatvorite plutanim čepom. Liker čuvajte mjesec dana na hladnom i suhom mjestu, te ga nakon toga možete konzumirati.
izvor:https://prirodnamedicina.net/sipak-recepti-priroda-zdravlje-lijek/