Domaći hrono hleb koji ne goji

Hrono hljeb je prvi korak ka zdravijem načinu života. Često nismo svjesni koliko pravilna ishrana utiče na naš proces starenja i opće stanje tijela. Kroz život često nepravilno kombinujemo hranu i koristimo sastojke koji nam ne odgovaraju, time sebi uskraćujemo zdrav i lijep izgled.Fizički izgled je znatno bolji kada su naš metabolizam i hormoni uravnoteženi, a unosimo dovoljno važnih vitamina i minerala u organizam. Upravo zahvaljujući hrono ishrani, možete biti vitalni i izgledati mladoliko u starijim godinama.To je zapravo umijeće konzumiranja svih grupa namirnica u određeno doba dana, kada će biti najbolje iskorištene. Tijelo se snabdijeva dovoljnom količinom potrebne energije bez nakupljanja masti. Zato ostanite sa nama i naučite kako da napravite hrono hljeb koji ne goji. Saznat ćete po čemu je poseban i zašto je važan za nas.

Sastav hrono hljeba

Energetska vrijednost pokazuje koliko energije tijelo dobije kada se sagori 100 g određene hrane. Pitanje je sadrži li hrono hljeb kalorije i koliko? Na primjer, 100 g hljeba od heljde ima 234 kcal, crni hljeb 257 kcal, pšenični bijeli 234 kcal, a raženi 241 kcal.

Međutim, hljeb za hrono ishranu je mnogo zdraviji, ne sadrži aditive i ne uzrokuje nadimanje. Pravi se bez kvasca koji podiže nivo inzulina u krvi pa ga treba izbjegavati. Ovo je posebno važno za dijabetičare, jer ovu namirnicu mogu slobodno konzumirati.Prilikom pripreme hljeba bez kvasca, možete pomiješati dvije ili tri vrste brašna, ali nije praktično koristiti više od tri vrste. Najčešće se koriste heljdino, speltino, integralno pšenično i raženo brašno.Uobičajeni dodaci su sjemenke sezama, lana, bundeve i ovsene mekinje. Najzdravije je koristiti morsku ili himalajsku so. Što duže tijesto odstoji prije nego ga stavite u pećnicu, hljeb će biti ukusniji i rupičastiji.

Koje brašno koristiti za izradu hrono hljeba

Heljdino brašno je tamnije boje, skoro crne, lako se probavlja, i koristi za pripremu slanih i slatkih peciva. Bogato je nitratima, sadrži vitamin E, magnezijum, kalijum, fosfor, cink i jod. Osim toga, sadrži aminokiselinu lizin, važnu za razvoj kostiju. Ne sadrži gluten, pa alergični na gluten mogu bez problema konzumirati hljeb od heljde.Ovseno brašno ima blag, sladunjav ukus i izuzetno je hranljivo. Bogat je izvor vitamina E, proteina, kalcijuma i željeza te ne sadrži gluten. Odličan je izbor za izradu hljeba.

Integralno pšenično brašno dobija se mljevenjem cijelih zrna pšenice. Sadrži proteine i dijetalna vlakna koja pozitivno utiču na metabolizam i smanjuju holesterol u krvi. Također pomaže u eliminaciji toksina i teških metala iz tijela te uspostavlja hormonski balans.Raženo brašno po izgledu je slično bijelom pšeničnom, ali sadrži manje glutena. Sadrži necelulozne polisaharide koji lako vezuju vodu i stvaraju osjećaj sitosti. Zbog toga je vrlo praktično za dijete. Bogato je vitaminom B kompleksa i vitaminom E, te je izvor hranljivih vlakana, magnezijuma, fosfora, mangana i selena.

Ječmeno brašno je svijetle boje i blagog ukusa, bogato kalcijumom i fosforom. Kod pravljenja hrono hljeba rijetko se koristi samo jer lako puca i mrvi se zbog manjka glutena. Odlično je u kombinaciji s drugim vrstama brašna. Ječam je dobar u prevenciji kardiovaskularnih i plućnih bolesti.Speltino brašno sadrži vitamine, minerale, proteine, ugljene hidrate i masti. Izvrsno je za jačanje imuniteta i vrlo je bogato željezom, što ga čini dobrim za anemične osobe. Ima veliku hranljivu i energetsku vrijednost, te se preporučuje djeci, sportistima i starijim osobama. Spelta sadrži gluten pa bi ga trebali izbjegavati oni koji su alergični na njega.

Hljeb za hrono ishranu Ane Gifing

Dr. Ana Gifing je veći dio svoje karijere posvetila hrono ishrani. S vremenom koža ubrzano stari, nakupljaju se masne naslage i pojavljuje se celulit, te dolazi do različitih poremećaja metabolizma. Zato je osmislila jedinstveni hrono hljeb koji će vam pomoći da održite optimalnu tjelesnu težinu. Ova zdrava namirnica također će spriječiti ubrzano starenje.

Za njen recept potrebni su vam:

  • 200 g heljdinog, 200 g integralnog pšeničnog i 100 g raženog brašna
  • 4 kašike maslinovog ulja, 1 kašika lana, pola kašike kima, malo ruzmarina
  • Prašak za pecivo, malo sode bikarbone i pola litre vode.

Priprema recepta za hrono hljeb:

Prvo dobro pomiješajte sve sastojke, a zatim ostavite preko noći da fermentiraju. Sutradan sipajte u pleh čije dno obložite papirom za pečenje. Hljeb Ane Gifing peče se u rerni zagrijanoj na 250 stepeni, pola sata do sat, zavisno od debljine tijesta.Ova namirnica je višestruko korisna za organizam, stoga je svakako trebate uključiti u svoju ishranu.

Praktični savjeti za pripremu hljeba

Kupovni hrono hljeb od spelte ili heljde nikada nije kao domaći. Zato, kad god ste u prilici, pravite ga sami. Ako se odlučite za pripremu, dobro će vam doći sljedeći savjeti:

  • Najlakše je raditi s integralnim pšeničnim, speltinom i raženim brašnom jer su slični običnom i lakše su za upotrebu.
  • Raženo brašno daje hljebu hrskaviju koru.
  • Ječmeno i ovseno brašno imaju blago gorak ukus i od njih se hljeb mrvi, pa ih je najbolje miješati s drugim brašnom.
  • Heljdino brašno ima specifičan ukus i dosta vlaži, pa ga je najbolje peći duže od uobičajenog (ako sadrži više od 50 g).

Napravite hljeb od integralnog brašna

Prilikom pravljenja hrono hljeba od integralnog brašna, prije nego ga režete, sačekajte da se ohladi. U suprotnom će izgledati kao da nije dovoljno pečen. Što deblje tijesto stoji, hljeb će biti ukusniji, s više rupica. Ovo tijesto inače je tečno, a ako ga ostavite da stoji preko noći, biće čvršće i gumenije.Ukoliko kora postane tvrda, poprskajte je vodom ili umotajte u mokru krpu. Kada je pečeno, izvadite ga iz pleha dok se hladi jer ne treba da se kondenzuje. Da biste spriječili pucanje kore dok se peče, zagladite ga mokrim rukama 2-3 puta prije nego što ga smjestite u pećnicu. Alternativno, na početku ga možete pokriti aluminijskom folijom, a kasnije otkriti prilikom pečenja.

Ostale varijante hljeba

Ako želite hrono hljeb sa rupičastom teksturom, a nemate mnogo vremena za pripremu, rješenje je koristiti umjesto obične vode kiselu. Obično se peče oko sat vremena. Lakše je raditi s plićom i širom tepsijom, tako se neće prepeći. Provjerite ubodom čačkalicom, ako je suva i nije lepljiva, gotov je.Ako dodajete sodu bikarbonu ili prašak za pecivo, to učinite neposredno prije pečenja da im efekat ne izlapio. Hljebove sa mekinjama i klicama kad se ohlade bolje je rezati, pa tako čuvati u kriškama. Na 500 g brašna optimalno je staviti jednu do jednu i po kašičicu soli.

 

Kome se preporučuje ova zdrava namirnica

Hrono dijeta nastala je na osnovu proučavanja biohemijskih i fizioloških procesa u ljudskom tijelu. U Francuskoj 1986. godine njen tvorac Alain Delabos je postavio osnove za nju. I kod nas je u posljednje vrijeme sve popularnija i mnogima postaje način života, slično kao vegetarijanstvo i veganstvo.Cilj hrono ishrane je uravnotežen metabolizam, gubitak suvišnih kilograma, ali i promjena navika u ishrani. Vrlo je važno šta jedete, kada to činite, ali i kako kombinujete namirnice. Svaka vrsta hrane ima svoj dio dana kada je optimalno konzumirati je, čime se sprječava nakupljanje masti u tijelu i višak kilograma.

Naše tijelo treba da se usaglasi s periodima tokom dana kada se luče određeni hormoni i enzimi za varenje. Fokusirano je na konzumaciju zdrave hrane u skladu s dnevnim ritmom organizma.

Hrono hljeb koji ne goji zasigurno je ukusan način da se pobrinemo o svom zdravlju. Na taj način uspješno reguliše metabolizam šećera i masti u organizmu. Tako se održava vitalnost organizma i prevenira neželjene bolesti i stanja. Preporučuje se svima jer može samo unaprijediti opće stanje, a nema neželjenih efekata.

Najbolji recepti za hrono hljeb

Dajemo vam recept za hrono hljeb koji uvijek uspijeva i brzo se pravi sa tri vrste brašna.

Potrebno vam je:

  • 2 čaše speltinog brašna,
  • pola čaše ječmenog i heljdinog brašna,
  • 2 čaše kisele vode,
  • po kašiku sjemenki susama, bundeve, suncokreta, smrvljenog lana,
  • kašičica soli,
  • 2 kašike maslinovog ulja,
  • 1 prašak za pecivo.

Kako se pravi hrono hljeb kod kuće:

Pomiješajte smjesu, sipajte u pleh obložen papirom, zagladite mokrom rukom, pospite sjemenkama, pokrijte folijom. Stavite u prethodno zagrijanu rernu. Peče se oko sat vremena na 230 stepeni. Pred kraj pečenja otkrijte ga da dobije lijepu koru. Kada se ispeče, izvadite ga i uvijte u krpu da se hladi.

Napomena: nije preporučljiva kombinacija raženog i heljdinog brašna. Ta smjesa je teško za raditi i često ispadne gnjecav hljeb.

Soda hljeb sa sjemenkama

Sastojci:

  • 300 g integralnog pšeničnog brašna,
  • 100 g raženog,
  • 50 g ovsenog i 50 g heljdinog,
  • 450 ml vode,
  • 3 kašike maslinovog ulja,
  • po jedna kašika lana i susama, suncokret i golica za posipanje,
  • 4 kašičice limunovog soka,
  • 2 kašičice himalajske soli,
  • 2 kašike sode bikarbone.

Izrada hljeba:

 

Pomiješajte sve vrste brašna, sjemenke i sol, pa dodajte vodu i ulje, pokrijte te ostavite da odstoji 8 sati. Soda bikarbona i limunov sok se dodaju kasnije jer bi inače izgubili efekat tokom fermentacije.

Uz pomoć miksera i nastavaka za tijesto koje je ljepljivo i gusto, prvo dodajte sodu bikarbonu, zatim limunov sok.Na dno pleha stavite papir za pečenje, a ivice premažite svinjskom mašću, pa uspite tijesto. Pospite sjemenkama, zatim vlažnim rukama lagano utapkajte u tijesto. Stavite u lagano zagrijanu rernu, a pečete na 220 stepeni. Kad bude gotovo, izvadite i umotajte hljeb u čistu krpu dok se hladi.

Domaći hljeb sa sušenim paradajzom

Potreban vam je:

  • 3 šolje brašna (pola speltino, pola ražano),
  • 2 šolje kisele vode,
  • 4 paradajza iz ulja,
  • po 1,5 kašike golice, suncokreta i maslinovog ulja (može i ulje iz paradajza),
  • kašičica soli,
  • po pola kašičice belog luka u prahu i kumina,
  • manja grančica svježeg ruzmarina,
  • jedan prašak za pecivo.

Priprema hljeba:

Prvo pomiješajte suhe sastojke, a zatim dodajte ulje i vodu. Neka ostane tako sat vremena, pa sipajte u pleh, pokrijte folijom i stavite u pećnicu. Ovaj hrono hljeb se peče 45 minuta, možda i duže, zatim skinite foliju i pečete još 15 minuta.

Ražani hljeb za hrono ishranu

Potrebno vam je:

  • 300 g raženog brašna,
  • 300 ml mlake vode,
  • kašika maslinovog ulja,
  • po kašika susama, golice, suncokreta, samljevenog lana,
  • prah od jednog peciva,
  • pola kašičice sode bikarbone i sol.

Kako napraviti hrono hljeb od raženog brašna:

Umesite sastojke i ostavite da odstoji sat vremena. Sipajte u kalup i na 200 stepeni peći jedan sat, po potrebi i duže. Kada je pečen, izvadite ga i umotajte u krpu neka se hladi. Ako vam je potrebna veća količina, koristite 500 g brašna, 500 ml vode, a dodajte kašiku sjemenki i ulja. Također, dodajte po kašičicu praška za pecivo i sode bikarbone.

Zdravi hrono recepti za svakoga

Primjenom ovog načina ishrane, uspješno se reguliše tjelesna težina i varenje, doprinosi se općem stanju organizma. Recept za hrono hljeb koji ne goji nije jedini koji ćemo podijeliti. Tu su još keksići, peciva, pa čak i torta za sladokusce. Njihova priprema nije nimalo komplikovana, potrebno je samo usvojiti nove navike.

Krekeri sa heljdom

Potrebno:

  • 250 g brašna svijetle heljde,
  • 100 g putera,
  • 100 g sirnog namaza,
  • 20 ml maslinovog ulja,
  • 1 jaje, sol, biber i začini.

Kako se prave hrono krekeri:

Pomiješajte u posudi puter, jaje, ulje, sir, sol, biber i sitno mljeveni suhi ruzmarin. Zatim polako dodajte brašno i mijesite, pazeći da tijesto ne bude previše tvrdo.Ostavite 15-20 minuta, zatim razvucite na debljinu od pola centimetra. Isjecite po želji, pravite oblike. Nema potrebe za papirom za pečenje jer je tijesto dovoljno masno.Pecite krekere u zagrijanoj rerni na 160 stepeni 15 minuta, čak i kraće.

Hrono kiflice fantastičnog okusa

Potreban vam je:

  • po 80 g ovsenog, ječmenog i raženog brašna,
  • 50 ml maslinovog ulja,
  • 2 kašike kiselog mlijeka,
  • sok od pola limuna,
  • 1 prašak za pecivo,
  • kašičica soli,
  • prstohvat sode bikarbone,
  • voda po potrebi.

Izrada kiflica:

Zamijesite tijesto koje treba biti mekano, ali ne ljepljivo. Razvucite ga po dasci posutoj brašnom, krug prečnika 40 cm, i isijecite na 12 trouglova. Možete puniti nadevom po želji. Kada ih smotate, premažite kiflice bjelancetom i pospite susamom. Pecite na 250 stepeni dok ne dobiju lijepu boju.

Čokoladna hrono torta za sladokusce

Za tijesto potrebni su:

  • 250 g integralnog speltinog brašna,
  • 90 g putera,
  • 50 g narendane crne čokolade sa 70% kakaa,
  • 2 čaše kiselog mlijeka,
  • 6 kašika agavinog sirupa,
  • 2 kašike pravog kakaa,
  • 1,5 kašičice sode bikarbone,
  • 2 narandže

Za glazuru:

  • 100 ml slatke pavlake,
  • 120 g crne čokolade sa 70% kakaa,
  • 90 g putera,
  • 2 kašike agavinog sirupa.

Proces pripreme:

Umiksajte puter, kiselo mlijeko i agavin sirup, zatim dodajte kakao, sodu bikarbonu, narendanu čokoladu i na kraju brašno. Pecite na umerenoj temperaturi oko pola sata.

Kada je pečeno, natopite koru iscijeđenim sokom dvije narandže. Za glazuru rastopite na pari puter i čokoladu, dodajte slatku pavlaku (sobne temperature) i agave sirup. Sve dobro izmiješajte i prelijte preko kore. Ostavite da se dobro ohladi. Prijatno!

Visited 72 times, 1 visit(s) today